Kişisel Verimlilik Sanatı

Zihin, Beden, Ruh, Denge

Daha iyi Odaklanmanın 13 Yolu

Bundan 3-4 sene kadar önceydi sanırım. Yetiştirmem gereken önemli bir iş vardı. Çalışmak için bilgisayarın başına oturdum. Aradan bir 2 saat geçmesine rağmen önemli işimle ilgili hiç bir şey yapmamıştım. İnternette gazeteye girip sevdiğim bir yazarı okumuş, oradan facebook’a girmiş, oradan başka bir fotoğraf sitesine göz atmıştım ki nasıl olduğunu anlamadan 2 saat geçmişti. O günden sonra odaklanma ve yaptığım işe konsantre olma konusunda bilgi edinmeye başladım. Günümüzün modern teknoloji dünyasında bizim yaptığımız işe odaklanmamıza engel olacak o kadar çok şey var ki…Yaratıcılığın önündeki en büyük engellerden birisi de odaklanamamak…İşte bu süreçte öğrendiğim bazı şeyleri aşağıda sizlerle paylaşmak istedim.

 1. E-postalarınıza sizin karar verdiğiniz sıklıkta bakın: Ben günde 2 kere bakıyorum. Bu sizin için günde 8 defa da olabilir günde 2 günde 1 kez de olabilir. Buna siz karar verin. Ancak e-postlarınızı sürekli kontrol etme ve cevap verme bağımlılığından kurtulun. Ayrıca e-postanızın geldiğini haber veren hatırlatıcıları kapatmanızı da şiddetle öneririm. Sabah ilk iş olarak e-postalara bakmayın daha önemli bir işinizi yapmaya başlayın.
 2. Posta kutunuzu (Inbox) boş tutun: Posta kutumuzda yüzlerce e-posta olması durumunda hem bazı önemli işleri atlama riskimiz var hem de odaklanmamıza engel olur. Bunu nasıl bir sistematik ile yapabileceğinizi başka bir posta anlatacağım.
 3. Önemli bir iş yaparken internet bağlantınızı kesin: Önemli bir iş yaparken mümkün olduğunca offline çalışmaya özen gösteriyorum. İnternetten herhangi bir şey bakmam gerektiğinde genelde not alıp daha sonra bakmayı tercih ediyorum. Bu hem yaptığım işe daha iyi konsantre olmamı sağlıyor hem de internet denilen uçsuz bucaksız okyanusta kaybolmamı önlüyor.
 4. Bazı programlar ve uygulamalar çalışırken yaptığınız işe daha fazla odaklanmanıza yardımcı olur: Macintosh kullananlar için Freedom, Selfcontrol, Concentrate gibi programlar çalışırken internet bağlantınızı kesmeyi ve sadece sizin istediğiniz programların açık kalmasını sağlayan uygulamalar. Ayrıca Ommwriter (benim favorim bu,şu anda yazıyı bu program ile yazıyorum, dikkatinizini dağıtan hiç bir şey yok tam aksine odaklanmayı sağlayan müzik, ses ve renkler var. 4$ verip ücretli verisyonu alırsanız müzikler ve arka plan seçenekleri artıyor.), WriteRoom,Ulysses veya Scrivener gibi uygulamalar ile yazı yazarken çok daha iyi konsantre olabilirsiniz. Microsoft Word gibi çok kalabılık ve dikkatimizi dağıtan her şeyin olduğu programlara alternatif olabilirler. bir çoğu ücretsiz veya çok ucuz. Megazoomer çalıştığınız herhangi bir uygulamada tam ekranla çalışmanızı sağlayan küçük bir program, Think ise sadece çalıştığınız uygulamaya veya dökümana konsantre olmanızı sağlayan küçük ama faydalı bir uygulama.LeechBlock (Firefox)ve StayFocusd (Chrome) eklentileri de gereksiz yere zaman harcadığınız sitelere günlük zaman limiti koymanıza yarıyor. Windows kullananlar ise Dark Room,Q10, WriteMonkey programlarını kullanabilir.
 5. Pomodoro tekniğini uygulayın: Pomodoro çalışırken 25 dakika çalışıp 5 dakika dinlenmeyi içeren bir tekniktir.25 dakika tamamı ile konsantre olmanız gerekiyor, o yüzden cep telefonu, mesaj vs gibi bize bölen şeyleri kapalı duruma getirmemiz önemli. 5 dakikalık dinlenmelerde ise küçük bel, boyun hareketleri yapmak, temiz havada nefes almak bir sonraki 25 dakikada daha iyi konsantre olmamızı sağlar. Pomodoro tekniğini 5-7 defa uyguladığınızda hem çok daha odaklanarak çalıştığınızı hem de fazla yorulmadığınızı göreceksiniz. Sonra 20-25 dakika mola vermenizi öneririm. Pomodoro tekniğini uygulamak için Pomodairo, Tomato Timer, Focus Booster hem windows hem de Mac’te kullanabileceğiniz ücretsiz uygulamalar. Akıllı cep telefonu kullanıyorsanız Pomodoro şeklinde aratarak bir sürü uygulama bulabilirsiniz. Ayrıca Strict Pomodoro isimli bir Google Chrome eklentisi de mevcut.
 6. Dağınıklıktan kurtulun: İtiraf etmem gerekir ki ben de dağınık bir insan(d)ım. Ancak bundan 5 sene önce çok daha fazla dağınıktım. Artık temiz ve dağınık olmayan bir masanın odaklanmya ne kadar yardım ettiğinin farkındayım. O yüzden çalışmaya başlamadan önce mutlaka masamı topluyorum. Basit bir kuralım var: Her şeyin bir yeri var. Kullanmadığım eşyalarımı da ya sahibinden.com’da satıyorum ya da ihtiyacı olanlara veriyorum. Bilgisayar masaüstünü de temiz tutmak önemli. Sadece çok önemli tek bir dosya olabilir. Launchbar veya Quicksilver uygulamaları bilgisayarınızda aradığınız dosyaları hızlı ve çabuk bulmanıza yardımcı olarak masaüstünüzün temiz kalmasına yardımcı olurlar.
 7. Her güne 3 tane En Önemli İşinizi (EÖİ) yazarak başlayın: Bu işler yaptığınızda gerçekten size katma değer yaratacak işler olsun. Bu işleri öncelikle yapmaya çalışın.
 8. Aynı anda birden çok işle uğraşmayın çünkü zihnimiz buna göre programlanmamıştır: Sadece tek bir işe odaklanın ve onu bitirdikten sonra başka bir işe geçin. Herhangi bir işle uğraşırken televizyon seyretmeyin, telefonla konuşmayın, dikkatinizi dağıtan her şeyden uzak durun. (Sevdiğiniz bir müzik bunun dışında hatta belki daha iyi odaklanmanıza yardımcı bile olabilir)
 9. Televizyon, sosyal medya ve bilgisayar oyunları kullanımınıza sınır getirin: Dünyanın en fazla televizyon seyreden 2.ülkesiyiz.(birinci A.B.D) Sosyal medya kullanımında da sanırım dereceye gireriz. Bunlara karşı değilim ancak mutlaka kendimize bu konuda sınır koymamız gerekiyor.
 10. Transandantal Meditasyon (T.M.) öğrenin: T.M.tekniği bir çok başka faydasının yanında aynı zamanda yaptığımız işe daha iyi odaklanmamızı sağlar. Buradan detaylı bilgi alabilir, buradan Mehmet Öz’ün videosunu seyredebilirsiniz.
 11. Yoga yapın: Yoga zihin ve beden uyumlanmasını sağlar ve daha iyi odaklanmamıza yardımcı olur.
 12. Pranayama nefes tekniğini uygulayın: Bu teknik hem sizi rahatlatır, hem doğru nefes almayı öğretir hem de daha iyi odaklanmamızı sağlar.
 13. Şimdinin gücünü keşfedin: Geçmiş yaşanmış ve bitmiş, gelecek ise henüz daha gelmemiştir. Eğer bir şeyleri değiştirmek istiyorsak bunun zamanı şu an ve şimdidir. Echart Tolle’nin Şimdinin Gücü kitabını okumanızı öneririm. Ayrıca daha önce bahsettiğim T.M. tekniği, yoga ve pranayama’da şimdide ve akış durumunda kalmamıza yardım ederler.

About Hakan Gökbayrak

“Kişisel Verimliliğinizi Arttıracak 10 Alışkanlık” e-kitabıma ücretsiz sahip olmak için lütfen üye olun.