Kişisel Verimlilik Sanatı

Zihin, Beden, Ruh, Denge

Alışkanlık Kazanmanın Beş Kuralı

Eşim ile egzersiz yapmaya ihtiyacımız olduğunu düşünüp yürüyüş yapmaya karar verdik. Büyük bir hevesle yürüyüş ayakkabıları satın aldık. Rotaya ve zamanlamasına karar verdik. 45 dakika yürüyecektik. (Ben başlangıcta daha az yürümeyi önerdim ama malesef kabul ettiremedim) Birinci gün 45 dakika yürüdük. İkinci gün de yürüdük. Üçüncü gün ara verelim dedik. Dördüncü bir işimiz çıktı. Beşinci gün kendimizi yorgun hissettik. Ve bir daha yürümedik.

Ben ondan sonra acaba yürüyüş yapma alışkanlığını nasıl kazanabiliriz diye düşünmeye başladım. Sonra gördüm ki belirli  bir sistematiği uygulayarak biz hayatta istediğimiz alışkanlıkları kazanabilir, istediğimiz alışkanlıkları da bırakabiliriz. Aşağıda bu sistematiği özetliyorum:

1. En küçüğünden başlama: Olabildiğince en küçük adımlarla başlayın. Örneğin ben birinci hafta sadece 5 dakika yürüdüm. O kadar küçük olsun ki zihninizde hiç bir direnç yaratmasın. Bahaneler üretmeyin. Hatta komik denecek kadar da küçük olabilir. Örneğin, bir adam yürüyüş yapmaya karar verip, ilk hafta yürüme bandının üzerinde her gün 2 dakika hareketsiz durmuş.Her hafta süreyi 5 er dakika arttırın. İkinci hafta 10 dakika, ücüncü hafta 15 dakika, dördüncü hafta 20 dakika gibi…

2. Küçük ve sık tekrar: Alışkanlık kazanıncaya kadar her gün yapın. Genelde bir davranış 21 tekrardan sonra bilinçaltımıza yerleşmeye başlar. Bununla birlikte bir çok alışkanlık için bu yetmeyebilir. Burada kritik sayı 40’dır. En az 40 gün boyunca yapın.

3. Tetikleyici: Tetikleyici alışanlığımızı bize hatırlatan ve bir süre sonra da otomatikleşmesini sağlayan davranıştır. Örneğin her gün akşam dişlerimi fırçaladıktan sonra ilk yaptığım yürüyüş ayakkabılarını giyip dışarı çıkmak oluyor. Dişlerimi fırçalamak bir tetikleyici. Burada önemli olan tetikleyicinin zaten hayatımızda olan bir şey olmasıdır. Örneğin: Eve gelmek, bilgisayarı açmak, duş almak, sabah yataktan kalkmak, yemeği bitirmek vs gibi.

4. Hesap verme: Bu kural çok önemlidir. Alışkanlık kazanmada bize destek olacak ve her gün hesap vereceğimiz bir mekanizma olması bizi alışkanlığımıza bağlı tutar. Bu eşimiz, anne babamızi bir arkadaşımız olabileceği gibi bunun için kurulmuş internet siteleri veya forumlarda olabilir. Örneğin www.healthmonth.com gibi. Burada önemli olan o gün alışkanlığımızı yaptığımızı veya yapamadığımızı birilerine bildirmemiz.

5. Planlama: Alışkanlığa başlamadan önce yazılı bir planlama yapmak zihnimizi hazırlamak açısından çok yararlıdır. Alışkanlığımızı yapmaya ne zaman başlayacağız, her gün kaç dakika yapacağız, tetikleyicimiz ne olacak, kime hesap vereceğiz gibi konuları planlamanızı öneriyorum.

Eğer herhangi bir nedenle alışkanlığınızı yapamadığınız bir gün olursa burada önemli olan bırakmamak ve kaldığımız yerden devam etmektir.

Alışkanlık kazanmak bir beceridir ve bu beceriyi kazandıktan sonra insan hayatını daha istediği bir yönde kanalize edebilir. Başlangıçta bize zor gelmeyen ve keyif alabileceğimiz alışkanlıklarla başlamayı öneririm. Kolay ve en küçükten başlama kuralını unutmayın. örneğin yoga yapmak, yürüyüş yapmak, her gün su içmek, her gün yazmak, dil öğrenmek gibi.

Başlangıçtaki hikayeye tekrar dönersek. Yukarıda sıraladığım alışkanlık kazanma kurallarını uygulayarak 1.5 seneden beri her gün 45 dakika yürüyoruz.

 

 

 

About Hakan Gökbayrak

“Kişisel Verimliliğinizi Arttıracak 10 Alışkanlık” e-kitabıma ücretsiz sahip olmak için lütfen üye olun.