Kişisel Verimlilik Sanatı

Zihin, Beden, Ruh, Denge

Hedeflerini Yazanlar 10 Kat Daha Fazla Kazanıyor

1979 yılında Harvard Business School’da bir çalışma yapılıyor. MBA Programında olan öğrencilere şu soru soruluyor: “Gelecek için yazılı ve net hedefleriniz var mı ve bunları gerçekleştirmek için plan yapıyor musunuz”? Yalnızca yüzde 3’ü yazılı hedef ve plana sahip oldukları, yüzde 13’ünün ise hedeflerinin olduğu ancak bunların yazılı olmadığı ortaya çıkıyor. Kalan %84’ün ise “hedeflerinin olmadığını” söylüyor. 10 yıl sonra, aynı öğrenciler ile tekrar görüşülüyor. Hedefleri olan %13, kalan %84’e göre 2 kat daha fazla kazanıyor. Hedef ve planlarını yazan %3 ise, kalan %97’den 10 kat daha fazla kazanıyor.

Yazmanın önemini anlatan başka bir çarpıcı örnek ise şudur: Vietnam savaşında Çinliler esir aldıkları Amerikalı askerleri konuşturabilmek için fiziki işkenceden daha çok psikolojik yöntemler kullandılar. Bunlardan bir tanesi de sihirli bir gücü olan “yazmak” idi. Askerlere şunu sordular: “Bize komünizmin küçük de olsa iyi bir yanını söyleyebilir misin”? Bu masum soruya bir çok asker cevap verdi ve Çinliler verilen cevapları yazmalarını istediler. Bir sonraki aşamada hapishane ‘de kompozisyon yarışmaları düzenledirler. Bu yarışmalarda birinci seçilenlerin yazılarını hapishane hoparlörlerinden diğer mahkumlara okudular. Genelde komünizm ile ilgili güzel şeyler yazanları birinci seçiyorlar arada bir de objektif olduklarını gösterebilmek için Amerikan sistemini övenleri de birinci seçiyorlardı. Uyguladıkları bir yöntem de askerlerin ailelerine yazdıkları mektuplardı. Çinliler askerler için en önemli olan şeyin ailelerine hayatta olduklarını duyurmak olduğunun farkında idiler. Askerler de bütün mektupların okunduğunu ve mektuplardan bazılarının ailelere ulaştırıldığını biliyorlardı. Bu nedenle bir çok asker komünist sistemi öven, Amerikan sistemini yeren, hapishanede kendilerine iyi davranıldığını anlatan mektuplar yazdılar. Bu mektupların gerçekten ailelerin eline ulaştığını gören bir çok Amerikalı asker Çinlileri ve sistemlerini öven mektuplar yazmaya başladılar. Bu ve diğer psikolojik yöntemler ile Amerikalı askerlerin önemli bir bölümü işbirlikçi haline getirildi.

Yukarıda yazdığım iki örnek yazdığımız şeyleri daha çok sahiplendiğimizi ve içselleştirdiğimizi net olarak gösteriyor.

Günlük, haftalık, aylık ve yıllık olarak hedef belirleyip, bu hedefleri bir yere yazmak ve düzenli olarak gözden geçirmek edinebileceğimiz en önemli alışkanlıklardan bir tanesidir.

 

About Hakan Gökbayrak

“Kişisel Verimliliğinizi Arttıracak 10 Alışkanlık” e-kitabıma ücretsiz sahip olmak için lütfen üye olun.