Kişisel Verimlilik Sanatı

Zihin, Beden, Ruh, Denge

Hayatın Sırrı:Denge

denge.001

Hayatın bir alanındaki başarılar, diğer alanlardaki başarısızlıkları telafi etmez. Gerçek tatmin dengeli bir hayat ile gelir. Peki bu dengeyi nasıl kuracağız ? Hayatımızın 3 önemli alanı İş, Aile-Arkadaşlar ve Ben’dir. Bu üçünü dengede tutmak hepsine eşit zaman ayırmak değildir bu zaten gerçekçi de değildir. Hayatın doğası gereği bazı dönemler bir alan ağır basabilir. Önemli olan diğer alanları ihmal ettiğimizin farkında olup dikkatimizi o alanlara vermektir.

Örneğin

• Aylarca süren bir iş yoğunluğunun ardından aile veya arkadaşlar ile yapılacak güzel bir tatil.

• Stresli bir iş gününden sonra yarım saat kendimize vakit ayırmak ve sevdiğimiz bir şey ile ilgilenmek (yürüyüş, bisiklet, yüzmek gibi ama televizyon asla değil).

• İşten geç çıkmış olsak da çocuğumuz ile 15 dakika kaliteli vakit geçirmek (yine birlikte oturup televizyon seyretmekten bahsetmiyoruz).

• Eşimizi ihmal ettiğimizin farkına varıp birlikte baş başa yemeğe çıkmak.

• İşimiz ne olursa olsun ona saygı duymak, severek yapmaya çalışmak ve işimizi yaparken sadece işe konsantre olmak.

Bu dengenin üçgenin herhangi bir ucuna biraz daha yakın kurulmasında da bir sakınca yoktur. Çünkü bazı insanlar doğaları gereği kendileri ile baş başa kalmayı biraz daha severken (örneğin ben böyleyim), bazıları ailelerine zaman ayırmayı, bazıları ise işlerine daha fazla odaklanmayı tercih ederler. Yeter ki bütün hayatımız işten ibaret olmasın. Veya her şeyimiz ailemiz olup kendimizi ihmal etmeyelim. Veya tamamı ile ben merkezci bir insan olmayalım.
Sürekli olarak hayatımızın bir alanını ihmal etmek bir süre sonra diğer alanlardan da yeterince tatmin olmamamıza neden olur. Üstelik bu süreç oldukça yavaş işler ve fark etmeyebiliriz. Fark ettiğimizde de iş işten geçmiş olabilir.

Not: Bu yazının ana fikrini çok sevdiğim arkadaşım İmge Erol‘dan aldım. Kendisine çok teşekkür ederim

About Hakan Gökbayrak

“Kişisel Verimliliğinizi Arttıracak 10 Alışkanlık” e-kitabıma ücretsiz sahip olmak için lütfen üye olun.