Kişisel Verimlilik Sanatı

Zihin, Beden, Ruh, Denge

Kaliteli Uykunun Sırları-III

670px-Draw-a-Stickman-Running-Step-7

1. Egzersiz

Egzersiz bizim vücut sıcaklığımızın daha yüksek bir düzeye ulaşmasını sağlar. Bu da gün içerisindeki enerji düzeyimizi arttırır. Vücut ısımız gündüz ne kadar yükselirse akşam da o kadar düşer, bu da derin uykuya dalmamıza yardımcı olur

Günde 20-30 dakikalık fazla ağır olmayan egzersiz akşam vücut sıcaklığımızın düşmesi için yeterlidir. Egzersizi uyumadan en az 3 saat önce yapmalıyız aksi taktirde tam tersi bir etki yaparak uykuya dalmamızı zorlaştırır.

Yapılan araştırmalar egzersiz yapmayanların ve hareketsiz bir yaşam tarzına sahip olanların imsomnia denilen uykusuzluk hastalığına çok yakalandıklarını ortaya çıkarmıştır.

image-5

2. Tutarlılık

Düzenli yatış ve kalkış saatleri derin uykuyu destekler. Eğer hafta içi erken kalkıp, hafta sonu geç saatlere kadar uyuyorsanız, bu durum uyku kalitemizi olumsuz etkiler. Bunun en temel nedeni de maruz kaldığımız ışık miktarı değiştiği için vücut ritmimiz bundan olumsuz etkilenir.

image-6

3. Güneş

Eğer gün içerisinde yeterli güneş ışığı almazsak bu durum hem vücut sıcaklığımızın yeterince yükselmemesine (dolayısı ile akşam da yeterince düşmemesine) hem de melatonin hormonu salgılanarak kendimizi yorgun hissetmemize neden olur.

Bu nedenle gün içerisinde en az 15 dakikalık bir yürüyüş, masamızın pencere kenarında olması gibi unsurlar uyku kalitemizi etkileyen önemli değişkenlerdir.

Sabah kalktığımızda da ilk iş olarak perdeleri açıp odaya ışık girmesini sağlamalıyız.

image-7

Sabah ve akşam ışığında güneş gözlüğü takmaktan kaçınmalıyız çünkü güneş gözlüğü gözümüzden içeri giren ışığı %20 ile %90 oranında bloke eder bu da melatonin hormonunun salgılanmasına neden olarak bizi yorgun düşürür.

Bunun yanında dizüstü bilgisayar, tablet ve cep telefonu gibi cihazların yaydıkları mavi ışık akşam melatonin hormonunun salgılanmasını önleyerek uykuya dalmamımızı ve derin uyku safhasına geçmemizi engeller. Bu yüzden uyumadan 1.5-2 saat öncesinde bu cihazları kullanmayı bırakmalıyız. Mutlaka çalışmamız gerekiyorsa da [f.lux](https://justgetflux.com) isimli ücretsiz uygulamayı indirebiirsiniz. Bu uygulama cihazımızın ekranından yayılan mavi ışığı bloke ederek, uyku kalitemizi olumsuz etkilemesini engeller.

Ekran Resmi 2014-06-20 21.53.54

Kaynak: Scott Birtton

http://life-longlearner.com/resources/

About Hakan Gökbayrak

“Kişisel Verimliliğinizi Arttıracak 10 Alışkanlık” e-kitabıma ücretsiz sahip olmak için lütfen üye olun.