Kişisel Verimlilik Sanatı

Zihin, Beden, Ruh, Denge

Az Şey Yaparak, Çok Şey Başarmak

Ozan Kuşcu, Nar Eğitim ve Danışmanlık şirketinin kurucu ortağıdır. Dokuz sene içerisinde, şirketi Türkiye’nin en büyüklerinden biri haline gelmiştir. Arkasında ciddi bir başarı hikayesi vardır. Ben bu hikayenin detaylarına girmeyeceğim. Aslında herkese örnek olabilecek bir kırılım noktasından bahsetmek istiyorum.  Şirket ilk dört sene içerisinde çok hızlı bir büyüme gerçekleştirdi ve her sene cirosu katlanarak artıyordu. Ozan, şirketin bütün detayları ile ilgileniyordu. Eğitim tasarlıyor, eğitim veriyor, yeni müşteriler buluyor, mevcut müşteriler ile iletişimi sağlıyor, şirkete alacağı yeni eğitmenler ve danışmanlar ile görüşmeler yapıyordu. Müthiş bir çalışma temposu vardı. Her görüştüğümüzde çok yorulduğunu ve artık bu kadar çalışmak istemediğini söylüyordu ama her görüştüğümüzde daha çok çalıştığına şahit oluyordum. Üstelik artık ailesini de ihmal etmeye başlamıştı. İki yaşındaki kızına yeterince zaman ayıramıyordu.

Hayatımızda başımıza gelen bazı olaylar, o an için bize çok kötü gibi gelir. Bu tecrübenin ne kadar değerli olduğunu aradan yıllar geçtikten sonra anlarız. İşte Ozan’ın da başına böyle bir olay geldi. Aikido yaparken bacağını kırdı ve bir ay boyunca hiç kıpırdamadan evde yatmak zorunda kaldı. Bu olay, hem Ozan, hem de şirketi için bir dönüm noktası oldu.

Tekrar çalışmaya başladıktan sonra önceliklerini değiştirmeye başladı. Yaptığı işlerin önemli bir kısmını iki tane akıllı kadına devretti. Eskisi gibi bütün detaylar ile ilgilenmiyordu, ilgilendiği işler şirket için gerçekten önemli işlerdi. Verdiği ve tasarladığı eğitimlerin sayısını önemli ölçüde azalttı. Özetle daha az çalışmaya başladı.

İşte bu noktadan sonra Nar Eğitim ve Danışmanlık şirketi ilk dört senedeki büyümesinden çok daha hızlı bir şekilde büyümeye başladı. Hep kafasında tasarladığı ama bir türlü hayata geçirmeye fırsat bulamadığı stratejik kararları teker teker alıp uygulamaya başladı. Eğitim teknolojilerine yatırım yaptı, finans sektörü yanında, reel sektöre verilen eğitimlerin cirosunu önemli ölçüde arttırdı, daha çok değer yaratan yetkinlik eğitimlerinin sayısı arttı, eğitmen sayısını ciddi oranda arttırarak büyük projeleri alabilir hale geldi. Narköy’ü kurma hayalini gerçekleştirdi. Bütün bunlardan daha önemlisi ailesine ve kendisine daha çok zaman ayırmaya başladı.

“Her şey ayağının kırılması ile başladı” demek iddialı bir yorum olabilir. Bununla birlikte bir aylık zorunlu mola durması, yaptığı işleri analiz etmesi, önceliklerini gözden geçirmesi, stratejik kararlar alması için ona bir fırsat yarattı.

Az şey yaparak çok şey başarmak asla yan gelip yatmak değildir. Hatta çok çalışmaktan daha zor bir iştir. Çünkü riskli kararlar vermeyi, insanlara hayır demeyi, bize kolay gelen ve belki de keyif aldığımız bir çok işi bırakıp daha zor işler yapmayı gerektirir.

Pareto kuralı “gerçek iş sonuçlarımızın %80’ inini yaptığımız işlerin %20’si yaratır” der. İşte %20’ye tam olarak odaklanmazsak bir süre sonra gereksiz ve katma değer yaratmayan işlerin içerisinde boğuluruz. Bazen ne yapmadığımız ne yaptığımızdan çok daha önemlidir. Bu sadece şirket patronları için değil herkes için geçerli bir kuraldır. Bankacılık yaptığım yıllardı. Yeni bir göreve atanmıştım. İşleriminden bir tanesi de haftalık olarak hazırlamam gereken bir rapordu ve oldukça da vaktimi alıyordu. Raporun çok da faydalı olduğuna inanmıyordum. Bir hafta raporu hazırlamadım. Hiç kimse fark etmedi ondan sonra da bir daha o raporu hiç yapmadım. Oradan kazandığım süre daha çok müşteri ziyareti yapmak için bana zaman yarattı.

Kendimizi tıkanmış hissettiğimizde ve yaptığımız işler bize anlamsız geldiğinde yapılacak en iyi şey biraz yavaşlamak ve hatta durmaktır. Yavaşlamak ve bizi engelleyen düşünce tarzımızı, alışkanlıklarımızı, yaptığımız işleri gözden geçirmek…Bu bize, bir sonraki atılımımız için büyük bir ivme kazandıracaktır. Lütfen bunu yapmak için sağlığınız ile ilgili bir sorun yaşamayı beklemeyin…Doğada her şey en az çaba ile en iyisini başarma üzerine kuruludur.

About Hakan Gökbayrak

“Kişisel Verimliliğinizi Arttıracak 10 Alışkanlık” e-kitabıma ücretsiz sahip olmak için lütfen üye olun.