Kişisel Verimlilik Sanatı

Zihin, Beden, Ruh, Denge

Yılbaşında Koyduğumuz Hedefler Niçin Gerçekleşmez?

Hayatta en zor şey; amaçsız insanlarla birlikte yaşamak zorunluluğudur.    Cenap Şahabettin

İnsanların %25’i yılbaşılarında koydukları hedefleri 1 hafta sonra, %60’ı da 6 ay sonra unutuyorlar ya da tamamı ile hedeften kopuyorlar. Ortalama bir insan aynı yeni yıl hedefini tam 10 defa tekrar ediyor ve her seferinde başarısızlığa uğruyor. %95’imiz bir diyet programından sonra verdiği kiloları tekrar alıyor ve hatta eski kilosunu geçiyor. Bütün bunların nedenini hedef belirleme sürecinde yapılan yanlışlıklar ve hedefleri belirledikten sonra yapılması gerekenleri yapmamak şeklinde özetleyebiliriz.

5794570915_3fb2c4dcf8_z

Psikologların söylediğine göre hedef belirlemenin ve hedeflere ulaşmaya çalışmanın mutluluk üzerinde çok olumlu bir etkisi var.

Uzun yıllardan beri hedeflerimi belirliyorum. Bu süreçte tecrübe ettiğim en temel hatalar şunlar:

1. Hedefleri yazmamak: Hedeflerimizi yazmadığımız sürece temenni olarak kalmaya devam edeceklerdir. Yazmak ve düzenli olarak gözden geçirmek, hem kendimize söz vermemizi sağlar hem de bilinçaltı düzeyde bir bağlılık etkisi yaratır. Her ne kadar daha önce yazmış olduğum makale de anlatılan deneyin gerçek olmadığı ortaya çıksa da, son yapılan bilimsel araştırmalar hedefleri yazmanın ne kadar fark yarattığını net olarak ortaya koyuyor.

2. Hayatın sadece bir yada iki alanı ile ilgili hedef belirlemek: Gerçek verimlilik denge gerektirir. Hayatımızın sadece belirli yönlerine odaklanırsak bu insanda derin bir tatminsizlik duygusu yaratır. İş, aile, arkadaşlar,hobi,eğlence, kişisel gelişim gibi alanlarda hedefler belirlemek ve bunlar arasında bir denge oluşturmalıyız.

3. Çok fazla hedef belirlemek: Bu durum odağımızı kaybetmemize neden olur. Bir yıllık bir süreçte ideal hedef sayısı 5 ile 9 arasında bir sayı olmalıdır. Bir hedefin içerisinde birden fazla hedef olmamasına dikkat edilmelidir.

4. Net olmaması: Hedefin içerisinde mümkün olduğunca temenni ve yorum bulunmamalı, herkesin anlayacağı şekilde açık ve net olmalıdır.

Yanlış:İyi bir baba olmak istiyorum.
Doğru:Çocuğum ile her gün 30dk oyun oynayacağım.

5. Ölçülebilir olmaması: Ölçemediğimiz bir şeyi değerlendiremeyiz. Bu nedenle ne kadar soyut olursa olsun mümkün olduğunca hedefi ölçülebilir bir hale getirmeye çalışmalıyız.

Yanlış: Bu sene çok para kazanacağım.
Doğru: Bu sene %20 daha fazla kazanacağım.

6. Bir son tarihi olmaması: Üzerimizde bir baskı ve aciliyet hissetmediğimizde işleri ertelemeye daha meyilli oluruz.

Yanlış: Bir kitap yazacağım.
Doğru: 31.12.2015 tarihine kadar kişisel verimlilik konusunda bir kitap yazacağım.

7. Düzenli olarak gözden geçirmemek: Hedeflerimizi günlük, haftalık veya aylık olarak düzenli gözden geçirmezsek bir süre sonra tamamı ile unuturuz. Ben hedeflerimi Evernote programında tutuyor ve haftada en az bir defa bakıyorum. Ayrıca daha uzun vadeli hedeflerimin her birini simgeleyen resimleri astığım ve çalışma odamın duvarında duran bir vizyon panosu var.

8. Bizi heyecanlandırmaması: Bazen kendime koyduğum bir hedefte bütün diğer şartlara uyduğum halde neden gerçekleştiremediğimi sorguladığımda beni yeterince heyecanlandırmadığını fark ediyorum. Hedef gerçekçi olmalıdır ancak aynı zamanda da bizi konfor alanımızın dışına çıkmaya zorlamalıdır. Bu nedenle her bir hedefimiz için temel motivasyon kaynağımızı belirlemek çok önemlidir.

9. Bağlamsal olmaması: Hedefimiz bizi heyecanlandırmalı ancak içinde bulunduğumuz şartları da her zaman göz önünde bulundurmalıyız. Önemli olan bu şartlara küsmeden elimizden gelenin en iyisini yapmaktır.

10. Bir sonraki aksiyonumuzu belirlememek: Çok detaylı bir aksiyon planına hiç ihtiyacımız yok. Bu hem vakit kaybettirir hem de yaptığımız plan gözümüzde çok büyüdüğü için ertelemeye neden olur. Tek ihtiyacımız olan atacağımız en küçük ve net adımı belirlemektir. Bunu düzenli ve sürekli olarak yaptığımızda, tuğlaların üst üste konarak binanın inşa edilmesi gibi, hedefimizin gerçekleştiğini göreceğiz.

Fotoğraf:https://www.flickr.com/people/htakashi/
 

About Hakan Gökbayrak

“Kişisel Verimliliğinizi Arttıracak 10 Alışkanlık” e-kitabıma ücretsiz sahip olmak için lütfen üye olun.