Kişisel Verimlilik Sanatı

Zihin, Beden, Ruh, Denge

Tek Şey

Arkadaşlarım ile gittiğim Mardin gezisinden yeni dönmüştüm. Döndüğümde hayatımın en yüksek kilosuna eriştim ve normal kilomdan 7 kilo fazlam vardı. Çok sık seyahat ettiğimden ve o seyahatlerde her zaman istediğim yiyecekleri bulamadığımdan bir diyet programına başlamak istemiyordum. Üstelik birbiri ile çelişen bu diyet programlarını uygulayan bir çok arkadaşım verdikleri kiloları kısa zamanda geri almışlardı.
The New England Journal Medicine dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre fazla kilolu 811 yetişkin 4 farklı diyet programı uyguladılar. Her bir diyet programının karbonhidrat,protein ve yağ oranları farklı idi. Sonuç: denekler altı ay içinde ortalamada 5.4 kg. verdiler ve iki sene içerisinde bunun 4.05 kg.’nı geri aldılar. Hangi diyeti uyguladıklarının bir önemi yoktu. Kuşkusuz bazı diyetler diğerlerine göre daha sağlıklı olabilir ama kilo verdirme konusunda birbirlerinden çok da farklı değiller.
Ben kendime şu soruyu sordum. “Bana en hızlı kilo verdirecek olan tek şey nedir?” Hemen aklıma şeker geldi ve tatlı yememeye karar verdim. Hayatımda başka hiç bir şeyi değiştirmedim. Basit, net, sürdürülebilir ve uygulaması kolay: Sadece tatlıyı ve rafine şekerin bütün türevlerini bıraktım. Bir ay için de 3 kilo verdim. Sonraki aylarda da verdiğim kiloları geri almadım.
Bu tek şey; sizin için akşam geç saatte yemek yememek, unlu gıdalar veya eti bırakmak, egzersiz yapmak, ekmek yememek olabilir. O tek şeyi seçin ve sadece ona odaklanın.
İrade sınırlı bir kaynaktır. Bir örnek verelim: Diyelim ki o gün çok istediğiniz halde kendinize engel olup beğendiğimiz ayakkabıyı satın almadınız. Çünkü ihtiyacımız yoktu ve evde aynı modelden 9 tane daha ayakkabınız vardı. Eğer iradenizin toplamını 100 birim ile ifade edersek, diyelim ki 70 birimini buraya harcadık artık 30 birimlik bir iradeniz kaldı. (Ne kadar irade harcadığımız gelen dürtüye ne kadar direnç gösterdiğimize göre değişiyor) Artık o gün kalan 30 birim irade ile (eğer alışkanlık haline getirmemişsek) hem spor yapmamız, hem tatlı yemeye karşı koymamız, hem ekmek yemememiz çok zor. Hele bir de stresli ve yoğun bir gün yaşıyorsak…
Yapılan araştırmalar çok net gösteriyor ki; kendimize bir konuda söz verip o sözü tutmadığımızda irade büyük ölçüde zayıflıyor. Bir sonraki dürtüye karşı artık çok daha kolay irademize yeniliyoruz. Beynimiz kendimize verdiğimiz sözleri tutmadığımızı bir kere anlarsa, sonrasında bizim hiç bir sözümüze güvenmiyor.
Eğer herhangi bir konuda kafanız karışmış ve bir türlü harekete geçemiyorsanız, en büyük etkiyi yaratacak tek şey nedir diye sorun. Ve ona odaklanın. Bir kitap okudunuz ve bu kitaptan hayatınıza dahil edeceğiniz tek şey nedir diye sorun. O gün işiniz ile ilgili kafanız karışık bugün yapacağım ve en büyük etkiyi yaratacak şey nedir diye sorun. Sağlığınızı düzeltmek için hemen yapmaya başlayacağınız tek şey nedir diye sorun. Bu tek iyi şey pozitif bir sarmal yaratacak ve başka iyi şeyleri de yapabilmenize yer açacaktır. Örneğin ben şeker yemeyi bırakıp ilk ay 3 kilo verdikten sonra egzersiz yapmaya tekrar başladım.
Sizin bu yazıdan hayatınıza geçireceğiniz tek şey nedir?

About Hakan Gökbayrak

“Kişisel Verimliliğinizi Arttıracak 10 Alışkanlık” e-kitabıma ücretsiz sahip olmak için lütfen üye olun.