Kişisel Verimlilik Sanatı

Zihin, Beden, Ruh, Denge

Verimliliği Arttıran Uygulamalar

OmnifocEkran Resmi 2015-02-10 ÖÖ 10.17.44us: Bütün yapılacak işleri, aklıma gelen fikirleri, projeleri Omnifocus ile takip ediyorum. Uzun yıllardan beri bir çok uygulama kullandım, rahatlıkla söyleyebilirim ki Omnifocus benim için bu konuda en iyisi. Dizaynı, e-postaları aktararak iş yaratabilme özelliği, ihtiyaca göre kişiselleştirme imkanı sunan perspektif özelliği, haftalık gözden geçirme fonksiyonu, odaklanma özelliği gibi artıları var. Hem Mac OSX masaüstü, hem de iphone uygulamasını kullanıyorum. Ipad uygulaması da var, ne yazık ki Windows uygulaması yok. Omnifocus çok güçlü özellikleri olan bir uygulama bununla birlikte bazı kritik fonksiyonları kullanabilmek için bir öğrenme zamanı gerekiyor. Kendi sitelerinde bu konuda yeterince doküman ve video var. Windows kullanıyor bile olsanız sadece Ipad ve iphone üzerinden de kullanabilirsiniz. Çok ucuz bir uygulama değil bununla birlikte verdiğiniz parayı hak ediyor.

Ekran Resmi 2015-02-10 ÖS 12.24.33OmniOutliner: Omni Group tarafından üretilen başka bir güzel uygulama. Bu programı bir sunum, konuşma, yazı vb. hazırlayacağım veya bir konuda not alacağım zaman, ana hatları ve taslağı çıkartmak için kullanıyorum. Bir çok konu için özel şablonları var. Şu anda bu yazıyı yazarken bilgisayarımın üst köşesinde Omnioutline ile hazırladığım taslak duruyor. Öğrenmesi zamanı yok ve çok kolay ve işe yarayan bir program.

Ekran Resmi 2015-02-10 ÖÖ 10.21.43Scrivener: Word yerine kullandığım yazı yazma programı. Yazdığınız konularda araştırma yapmanız gerekiyor ve bu araştırmaları yazı yazarken de görmek ve kullanmak istiyorsanız bu program size bir çok özellik sunuyor. Örneğin not alma programı olarak Evernote’u kullanıyorsanız, iki uygulamayı birbiri ile entegre edip notlarınızı Scrivener’da görüntüleyebilirsiniz. Ayrıca kitap yazmak veya blog kurmak istiyorsanız Scrivener size bu konuda bir çok ilave avantajlar getiriyor. Yazılarınız bulutta saklandığı ve sürekli kaydedildiği için kaybolma veya çökme riski yok. Bütün özelliklerini kullanmak için ciddi bir öğrenme zamanı gerekiyor.

Ekran Resmi 2015-02-10 ÖÖ 10.22.57OmmWriter: Word uygulamasında yazı yazarken, yazdığınız konunun içeriğinden daha çok, şekline, yazı karakterine, paragrafların nereden başlayacağı gibi konulara zaman harcayıp vakit kaybettiğiniz oldu mu? Ommwriter bu konuda mükemmel bir uygulama. Scrinever’ı satın aldıktan sonra daha az kullansam da burada belirtmeden geçemeyeceğim bir yazı yazma programı. Ses ve renkleri kullanarak yaptığınız işe daha iyi odaklanmanıza yardımcı oluyor. Kullanılan müzikleri kulaklıkla dinlemenizi öneririm. Ayrıca klavye sesleri de ayarlanabiliyor. Benim favorim daktilo tuşları. Son derece sade ve kullanıcı dostu bir program. Word’de olduğu gibi işe odaklanmanızı önleyen dikkat dağıtıcılar yok. Öğrenme zamanı kısa, hatta yok ve ucuz bir program.

Ekran Resmi 2015-02-10 ÖS 1.17.22Keynote: Bence en önemli özelliği Apple’a özgü basitlik ve sadeliği. Sunum hazırlamak için genelde Powerpoint yerine Keynote’u tercih ediyorum.

 

 

Ekran Resmi 2015-02-10 ÖÖ 10.38.16

Breeze: Fayda/Maliyet oranı çok yüksek programlardan bir tanesi. Eğer sizde benim gibi bazen çok fazla açık program penceresi ile çalışma zorunda iseniz bu programı tavsiye ederim. Çok kolay bir şekilde pencereleri yerleştirme, daha sonra program özelinde pencerelerin yerlerini hatırlama ve kısa yol tayin etme gibi özellikleri var. Ucuz ve öğrenme süresi kısa bir program.

Ekran Resmi 2015-02-10 ÖS 12.37.54Focus@will: Bu site çalışırken çok işinize yarayacak. Sadece odaklanmaya dönük müzikler çalıyor. Bir çok müzik türü var. Spor yaparken de dinlenebilir. Ben çok memnun olduğum için üye oldum ancak ücretsiz versiyonu da gayet yeterli oluyor. Beyin dalgaları üzerinde araştırmalar yaparak sürekli yeni sesler ve müzik türleri ekliyorlar. Yaptığınız işe odaklanma konusunda gerçekten işe yarıyor.

Ekran Resmi 2015-02-10 ÖÖ 10.36.26 Evernote: Kağıt dağınıklığını ve israfını önlemek için mümkün olduğunca dokümanlarımı dijital ortamda saklıyorum. Dokümanları tarayıp veya cep telefonu ile fotoğraflarını çekip Evernote’a aktarıyor, sonradan bulabilmek için etiketliyorum. Akıllı bir etiketleme stratejisi geliştirirseniz,aradığınız bir dokümanı dijital ortamda çok daha kolay bulabilirsiniz. Evernote’un internet tarayıcılarına eklenebilen genişletme özelliği sayesinde, herhangi bir internet sitesinde bulduğunuz bir bilgiyi, kolayca Evernote’a kaydedebilirsiniz. Hedeflerimi, seyahatlerim ile ilgili bilgileri, blog yazısı fikirlerini, verdiğim eğitimler ile ilgili aklıma gelen herhangi bir fikri kısaca sonradan gerekebileceğini düşündüğüm her şeyi Evernote’da saklıyorum. Ücretsiz ve Premium olarak iki versiyonu var. Benim için ücretsiz versiyonu yeterli oluyor. Evernote’u daha iyi öğrenmek ve neler yapabileceğinizi anlamak için mükemmel bir e-kitap olan Evernote Essentials’ı okuyabilirsiniz.

Ekran Resmi 2015-02-10 ÖÖ 10.41.451Password: Bütün şifrelerinizi saklayan üstelik bunu cep telefonu ve tabletiniz ile eşzamanlayan ve gerektiğinde kullanabilmenizi sağlayan çok faydalı program. Örneğin herhangi bir siteye üye olmak istiyorsunuz, size öncelikle istediğiniz uzunlukta ve güvenlikte bir şifre öneriyor, bu şifreyi programın içinde saklıyor diğer cihazlarınızla otomatik senkronize ediyor ve şifreye ihtiyaç duyduğunuz otomatik olarak ilgili alanı dolduruyor. Bunun dışında satın aldığınız programları, banka şifrelerini kısaca gizli olan her şeyi bu programda saklamak mümkün. Öğrenme süresi oldukça kısa bir program.

Ekran Resmi 2015-02-10 ÖÖ 10.42.46Inbox.by.google: Gmail’e alternetif olarak Google’ın yeni e-posta programı. Hem bilgisayarda internet üzerinden, hem de cep telefonunda uygulama olarak indirmek mümkün. Ben masaüstü yerine internet üzerinden e-postalarımı yönetmeyi tercih ediyorum. Bunun bir kaç nedeni var. Google’ın yüksek depolama kapasitesinden dolayı e-postalarımı silmek zorunda kalmıyorum. Mac OSX işletim sisteminde virüs zaten çok fazla problem olmuyor ancak yine de size gelen bütün e-postaların Google’ın virüs tarama programından geçtiğini bilmek güzel bir şey. Inbox.by.google sizin için gelen bütün e-postaları kategorize ediyor ve ilgili yerlerde saklıyor. Aradığınız bir e-postayı bulmak son derece kolay. Ben diğer e-posta hesaplarımı Gmail’e entegre ettim dolayısı ile her şey tek bir inbox’a geliyor. Düzenli olarak inbox’u sıfırlama alışkanlığım var, Google yeni e-posta programı bu konuda son derece yardımcı. Örneğin bir mesajı ileri bir tarihte size hatırlatıyor. Yapay zeka özelliği oldukça gelişmiş, gelen bir sosyal medya, tanıtım veya seyahat ile ilgili e-postayı tanıyor ve ilgili kategoriye atıyor. Sizin bir e-postayı manüel olarak bir kategoriye atmanızdan sonra,bunu öğreniyor ve daha sonra gelenleri aynı kategoride topluyor. Google bu e-posta sunucusunu henüz resmi olarak kullanıma açmadı, davetiye usulü ile kullanabiliyorsunuz. Elimde 5 adet davetiye var. Bana ilk e-posta gönderenlere davetiye verebilirim.

Ekran Resmi 2015-02-10 ÖS 12.45.41SleepCycle: Derin uykunun uyku kalitesi için ne kadar önemli olduğunu daha önce yazmıştım. Bu cep telefonu uygulaması uyku sırasındaki hareketlerimizi izleyerek sabah size uyku kalitenizin yüzdesini veriyor, hangi saatlerde derin, hangi saatlerde yüzeysel uyuduğunuzun grafiğini çıkartıyor. Zaman içerisinde hangi faktörlerin uyku kalitenizi en çok etkilendiğinin farkına varabiliyorsunuz. Ayrıca sabah sizi uykunuzun en hafif olduğu saatte uyandırıyor. Örneğin alarmı saat 07.00’a kurmuş ve uyanma periyotu olarak 30 dakikayı seçmişseniz, program 06.30’dan sonra sizin hareketlerinizi izlemeye başlıyor ve uykunuzun en hafif olduğu zamanda uyandırıyor. Tabi ki saat 07.00’da halen derin uykudaysanız da uyandırıyor. Aşağıda örnek grafikleri görebilirsiniz.

Ekran Resmi 2015-02-10 ÖÖ 10.46.22

İyi bir uyku için 1.5 saatlik bir periyotta önce hafif, sonra derin daha sonra da tekrar hafif uykuya geçmemiz gerekiyor.

Ekran Resmi 2015-02-10 ÖÖ 10.48.52SnoreLab: Horlama problemi uyku kalitesini olumsuz etkileyen önemli bir faktördür. Bu cep telefonu uygulaması bütün gece horlamanızı kaydediyor. Sabah kalktığınızda size bir grafik çıkartıyor. Bu grafik sizin horlama sesinizin yükselip alçaldığı yerleri gösteriyor. Grafiğin ilgili yerlerine tıklayıp horlama sesinizi dinleyebilirsiniz. Bu problemi çözebilmenin ilk adımı farkında olmaktır. Ben horlamamın ne kadar dehşet verici olduğunu bu program sayesinde öğrendim. Sonra horlamaya kesin çözüm sağlayan diş protezini yaptırdım. Eğer bu konuda bir doktora gitmeyi düşünüyorsanız, doktorun daha iyi bir tanı koyabilmesi için uygulamanın kaydettiği sesleri dinletebilirsiniz.

Ekran Resmi 2015-02-10 ÖÖ 11.40.327 Dakikalık Egzersiz: Eğer egzersiz yapmaya vaktim yok diyorsanız tüm bahaneleri ortadan kaldıracak bir cep telefonu uygulaması. Her gün 7 dakikanınızı ayırmanız yeterli. İşe yarıyor. Size hareketleri görüntülü ve sesle gösteriyor, sizde tekrar ediyorsunuz. Son derece basit ama faydalı bir uygulama.

About Hakan Gökbayrak

“Kişisel Verimliliğinizi Arttıracak 10 Alışkanlık” e-kitabıma ücretsiz sahip olmak için lütfen üye olun.