Kişisel Verimlilik Sanatı

Zihin, Beden, Ruh, Denge

21 Yıldan Beri Niçin Transandantal Meditasyon Yapıyorum ?

15756503205_ec7977cdf1_z

1994 hayatımda her şeyin kötü gittiği bir yıldı. Bir gazete de “Transandantal Meditasyon” (TM) tekniği ile ilgili ilan gördüm . İlandaki telefonu arayıp randevu aldım. Tanıtım konferansından sonra hemen öğrenmeye karar verdim. 4 günlük bir kurstan sonra, günde iki defa 20’şer dakika TM yapmaya başladım. İlk ciddi etkisini fiziksel enerji artışı olarak gördüm. Daha önce 15 dakika aralıksız yüzebilirken, TM yapmaya başladıktan sonra 1 saat yüzüyor ve yorulduğum için değil yüzmekten sıkıldığım için havuzdan çıkıyordum. Hayata çok daha olumlu bakmaya başladım. Eskisine göre daha iyimser bir insan oldum. Hayatımda kötü giden şeyler ben çok fazla çaba göstermeden düzelmeye başladı. Ders notlarımda çok ciddi bir artış, sonrasında tam aradığım gibi bir iş bulmam, insanlar ile ilişkilerimin daha iyiye gitmesi bunlardan sadece bir kaçı…

Her insanın fizyolojisi farklı olduğu için TM öğrendikten sonra sizin de benimle aynı deneyimleri yaşayacağınız konusunda bir şey söylemem. Ancak size mutlaka TM öğrenmenizi tavsiye edebilirim. Hatta faydasına inanmasanız da…Çünkü bu inanç ile ilgili bir konu değildir. TM yapmak için insanlardan kopup kendinizi mağaraya da kapatmanıza gerek. Evinizde günlük rutininize ekleyeceğiniz 20 dakika TM yapmak için yeterlidir. Bazen başka meditasyon türlerini deneyen insanlar “ben konsantre olamıyorum veya düşüncelerime hakim olamıyorum o yüzden de meditasyon yapamam” derler. Bu tamamı ile yanlış bir inanıştır. Çünkü konsantre olmanız veya düşüncelerinizi durdurmanız gerekmiyor. Hatta sakın bunu yapmak için kendinizi zorlamayın. Bu beynimizi çok yorar. Bununla birlikte şunu söyleyebilirim ki düzenli TM uygularsanız bir süre sonra herhangi bir iş yaparken daha iyi odaklanabildiğinizi ve çaba göstermeden düşüncelerinize hakim olabildiğinizi göreceksiniz.

Niçin TM yapmayı öğrenmelisiniz ?

1. TM, üzerinde bağımsız kurumlar tarafından en çok araştırma yapılan meditasyon tekniğidir. Son 40 yıl içinde, 33 ülkede, 250 bağımsız üniversite ve tıp okulunda TM’nin geniş çaplı yararlarını doğrulayan 600’den fazla bilimsel araştırma gerçekleştirilmiştir. Son yapılan bilimsel araştırmaları buradan da inceleyebilirsiniz

2. TM’nin en önemli yararlarından bir tanesi stresten kurtulmaya yardımcı olmasıdır. Yapılan bilimsel araştırmalar ile TM’nin depresyonu ve endişeyi azalttığı, işteki başarıyı arttırdığı görülmüştür.

3. TM yapabilmek için herhangi bir felsefeye, inanışa, bir kişi veya gruba bağlanmanıza gerek yoktur. Kolay ve çabasız bir yöntemdir, öğrendikten sonra tek başınıza uygulayabilirsiniz. TM’nin herhangi bir din veya inanış ile ilgisi yoktur.

4. TM, biyolojik yaşta gençleşmeyi sağlar. Bu nedenle uzun süreden beri TM uygulayan kişilerin genel olarak yaşlarına göre çok daha genç gösterdiklerini fark edersiniz.

5. Küçük ve büyük şirketlerde yapılan araştırmalarda 3 aylık bir periyotta düzenli olarak TM uygulayan personellerin, kişisel verimliliğinde, iş tatminlerinde, liderlik özelliklerinde, zor durumlar ile baş çıkabilme yeteneklerinde, iş ilişkilerinde ve genel sağlıklarında ciddi iyileşmeler görülmüştür.

Transandantal Meditasyon kendinize yapacağınız en büyük yatırımdır. Hemen randevu alarak öğrenebilirsiniz.

Fotoğraf:Moyan Brenn, Flickr

About Hakan Gökbayrak

“Kişisel Verimliliğinizi Arttıracak 10 Alışkanlık” e-kitabıma ücretsiz sahip olmak için lütfen üye olun.