Kişisel Verimlilik Sanatı

Zihin, Beden, Ruh, Denge

Hayatınızı Değiştirecek 20 Dakika

frame01a

Davranış; kişinin bilinç düzeyinden ortaya çıkar.

Maharishi Mahesh Yogi

Eşim, çocuğumuz ile ilgili benden çok masum bir şey istemişti. Nedenini anlayamadığım bir şekilde gereğinden fazla tepki gösterdim. Bu davranışıma kızdı ve o da tepki gösterdi. Sonrasında aramızda gereksiz bir gerginlik oldu (neyse ki çabuk geçti).

Sonradan bu davranışımı analiz ettiğimde o anda bilinçli olarak değil tamamı dürtü ile hareket ettiğimi gördüm. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki hayattaki performansımızı düşüren şeylerin başında dürtülerimizle hareket etmek geliyor. Genelde stresli olduğumuz, kan şekerimizin düşmüş olduğu zamanlarda ve normal rutinimizin dışına çıktığımızda (ki o davranışı yaptığımda bir seyahatte idik, kendimi çok yorgun hissediyordum ve kafamda yetiştirmek istediğim bir iş vardı) davranışlarımız bilinçli olmaktan daha çok dürtülere kaymaya eğilimli oluyor. Böyle durumlarda da çoğu zaman kendi kendimizi sabote ediyoruz.

Aslında güzel bir gezide eşiniz ile gerginlik yaşamak en son isteyeceğimiz şey iken söylediğimiz küçük bir cümle ile bunu başarıyoruz. Aynı hedefe ulaşmak için uğraştığımız iş arkadaşımıza sesimizi yükselterek konuşmak bizi sonradan üzebiliyor. İlgilenmemiz gereken önemli bir proje varken kendimizi 3 dakikada bir gereksiz e-postaları kontrol ederken bulabiliyoruz. Çocuğumuz ile o uyumadan önce keyifli vakit geçireceğimiz bir 30 dakikamız varken bunu sosyal medyada sanal arkadaşlarımızın yazdıklarını beğenerek geçirebiliyoruz. Çocuğumuzun bir davranışı nedeni ona bağırıp sonradan da üzülebiliyoruz

Hayatta iyi performans göstermemizi engelleyen şey, dış koşullar değil, kendi zihnimizdir. Eğer bazı dürtülerimize engel olabilmeyi öğrenebilirsek hem ilişkilerimiz daha doyumlu olacak hem de iş hayatımızda çok daha verimli olacağız.

Peki nasıl?

Bir an durup nefes alarak. Nefes almak, tekrar rasyonel aklımızı devreye sokar. Kendimizi sabote edecek şekilde değil mutlu olacak şekilde davranırız. Ne zaman bilinçli zihnin devreden çıktığını hissederseniz, durun ve nefes alın.

Bunu yapmak kolay mı? Söylemek kadar kolay değil. Bununla birlikte pratik yaparak geliştirilebilir.

Daha kolay bir yöntem var mı?

Evet. Transandantal Meditasyon (TM). Düzenli olarak uygularsanız kendinizi doğal olarak daha iyi kontrol edebildiğinizi göreceksiniz. İş ve özel hayatınızda daha verimli olacaksınız. TM yapmak için 20 dakika gerekiyor. Zaman içinde göreceksiniz ki bu 20 dakika size kat kat geri dönecek.

Yazımın başında bahsettiğim eşime olan davranışıma geri dönersek; işlerimin yoğunluğundan dolayı 1 aydan beri TM yapamıyordum. Biraz daha düşündüğümde fark ettim ki, e-postalarıma da eskisinden daha sık bakıyorum. Facebook’ta daha fazla vakit geçiyorum. Egzersiz yapmayı ve yazmayı hep erteliyorum. İnternette daha fazla geziniyorum.

Daha verimli olabilmek adına ertelediğiniz bazı şeyler verimsizliğinizin ana nedeni olabilir. Bir kez daha anladım ki 20 dakika kaybetmemek için TM yapmamak saatlerime mal oluyor.

Fotoğraf:http://meditationsydney.org.au

About Hakan Gökbayrak

“Kişisel Verimliliğinizi Arttıracak 10 Alışkanlık” e-kitabıma ücretsiz sahip olmak için lütfen üye olun.