Kişisel Verimlilik Sanatı

Zihin, Beden, Ruh, Denge

Parkinson Yasası

lamington

Çok önemli bir işiniz için fazla zamanınızın olması verimliliğinizi düşeren bir faktör olabilir mi?

Müşterimiz olan bir banka benden şube müdürleri için eğitim tasarlamamı ve vermemi istemişti. Bir aylık sürem vardı. Bütün diğer işlerimi geri plana ittim. Randevu ve seyahatlerimi iptal ettim ve bu işe odaklanarak çalışmaya başladım. Bir hafta boyunca gece gündüz bütün odağımı bu işe verdim ve bitirdim. Gözden geçirdiğimde bazı şeyleri değiştirmeye karar verdim. Bu iki günümü aldı. Tekrar gözden geçirdiğimde yeni şeyler eklemeye karar verdim, iki, üç günüm daha geçti. Bu arada giderek verimliliğim düşmeye başladı. Kendimi sıkça sebepsizce internette gezinirken buluyordum. Eğitimin son halini bir arkadaşıma gönderip kontrol etmesini rica ettim. Bazı değişiklikler önerdi. O değişiklikleri yaparken ben de başka bazı değişiklikler yapmaya karar verdim. Bununla birlikte küçük bir değişiklik yapmak bile saatlerimi alıyordu. Çünkü artık çok sıkılmıştım. Henüz istediğim gibi bir eğitim de olmamıştı ve hiç bir zaman da olması mümkün değildi çünkü mükemmeliyetçilik tuzağına düşmüştüm.

Parkinson Yasası “bir iş tamamlamak için ne kadar zamanınız var ise o iş o kadar sürer” der.  Eğer zamanımız var ise bir işe gereğinden fazla zaman ayırma riskimiz her zaman vardır. Bu anlamda takvimimizin dolu olması çok da kötü bir şey değildir. Eğer işi bitirmek için çok zamanınız varsa mutlaka kendinize sanal bir zaman sınırı koyun. Örneğin: bu işi 1 saatte bitireceğim veya bugün öğleden sonra raporu teslim edeceğim. (etmeniz gerekmese de)

Bir işe çok zaman harcamak onun kaliteli olacağı anlamına gelmemektedir. İşin kalitesini Belirleyen şey harcadığımız zaman değil ürettiğimiz çıktıdır. Bir probleme çözüm arıyor veya yaratıcı bir iş ile uğraşıyorsanız, saatlerinizi harcadığınız halde bir türlü sonuca ulaşamıyorsanız o işi tamamı ile bırakıp başka bir şey ile ilgilenmek çok daha iyi bir fikir olabilir. Çünkü beynimiz ancak rahatladığı ve yeterince enerjisi olduğu zaman problemlere çözüm üretebilir ve yaratıcı düşünebilir.

Mükemmeliyetçilik bizi gereğinden fazla düşünmeye ve analiz etmeye iter. Bu da stres düzeyimizi ve harcadığımız zamanı artırır. Çoğu zamanda iyi sonuçlar üretmez.

Bu önemli eğitimi yetiştirmek için takvimimdeki diğer bütün işleri temizlemek, aileme daha az zaman ayırmanın hiç de iyi bir fikir olmadığını anladım. İki şey yaptım:

  1. Eğitim ile ilgilenmeyi tamamı ile bıraktım. 3 gün sonra kendime eğitime son halini vermek için 1 saatlik bir süre verdim. Dinlenmeye ve diğer işlerime zaman ayırdım.

  2. Bu eğitim ile ilgili beklentimi değiştirdim. Mükemmel olmasına değil yeterince iyi olmasına çalıştım. Eğitime her şeyi eklemek zorunda değildim. En çok değer yaratacak şeyleri bırakıp diğer herşeyi çıkarttım. Eğitim gününe kadar da bir daha ilgilenmedim.

Fotoğraf: János Balázs

About Hakan Gökbayrak

“Kişisel Verimliliğinizi Arttıracak 10 Alışkanlık” e-kitabıma ücretsiz sahip olmak için lütfen üye olun.