Kişisel Verimlilik Sanatı

Zihin, Beden, Ruh, Denge

Verimliliğinizi Arttırmak için 4 Beslenme Önerisi

AfternoonDoodles

Glisemik indeksi düşük olan gıdalar genel olarak sağlımız için daha iyidir. Bunlar sebze, meyve ve baklagillerdir. Yapılan bir araştırma göstermektedir ki sebze ve meyve ağırlıklı beslenmek sadece beden sağlığı için değil zihinsel aktivitelerimiz için de yararlıdır. Bu araştırmada deneklerin 13 gün boyunca yediklerinin, ruh hallerinin ve  davranışlarının kaydı tutuldu. Deneyin sonunda şu sonuç ortaya çıktı. Sebze ve meyve ağırlıklı beslenenler kendilerini daha mutlu, daha sağlıklı hissediyorlar ve işerinde de yaratıcılar.

Bazı gıdaların sağlımız için kötü olduğunu bilmemize ve yedikten sonra kötü hissettireceğinin farkında olmamıza rağmen, o gıdaları neden tüketmeye devam ederiz? Çünkü altında psikolojik faktörler var, “bilmek ve farkında olmak” tek başına yeterli olmuyor. Mutlaka bir aksiyon planına ihtiyacımız var.

Yaşamak için gerekli enerji, vücudumuzda glikoz ve oksijenin tepkimesinden oluşur. Yediğimiz besinler glikoza dönüştürülür, ortaya çıkan enerjide en çok beynimiz tarafından kullanılır. Bu yüzden glikoz seviyemiz düştüğünde dikkatimiz çok çabuk dağılır ve odaklanmakta sorun yaşarız.

İşte tam da bu yüzden ne yediğimiz son derece önemlidir. Çünkü bütün besinlerin vücudumuzda glikoza dönüştürülme süreci aynı hızda olmaz. Şeker, kolalı içecekler, beyaz ekmek gibi glisemik indeksi yüksek yiyecek ve içeceklerin içerisindeki glikoz vücudumuz tarafından çok çabuk ayrıştırılır. Ani bir enerji patlamasının ardından çok çabuk bir düşüş yaşanır. Hamburger gibi yağ oranı yüksek bazı yiyecekler de sürüdürülebilir bir enerji sağlamasına rağmen sindirim sisteminin gereğinden çok çalışmasından dolayı beyindeki oksijen miktarını azaltır ve kendimizi halsiz hissetmemize neden olur.

Genel olarak yemek tercihlerimizi enerjimizin en çok düştüğü zamanlarda yaparız. Ayrıca sağlıksız besinler hem daha ucuzdur hem de çabuk yendiği için kendimizi özellikle işyerinde daha verimli hissetmemiz gibi yanlış bir algıya neden olur. Halbuki öğlen yemeğinde bize 10 dakika kazandıracak sağlıksız fakat ucuz bir tercih bütün bir öğleden sonrayı verimsiz geçirmemize neden olur ve astarı yüzünden pahallıya gelir.

Aşağıdaki öneriler ve önceden yapacağınız küçük planlamalar daha sağlıklı besin tercihleri yapmanıza yardımcı olur.

  1. Ne yiyeceğinize acıkmadan önce karar verin: Chicago Üniversitesin’de iki bilim adamının yaptığı çalışma göstermiştir ki, yiyeceklerimiz ile ilgili gelecekteki bir zaman diliminde şu ana göre daha sağlıklı kararlar veriyoruz. Bir başka deyişle eğer öğle yemeğine gidecekseniz ne yiyeceğinize sabah karar verin. (hatta not defterinize veya cep telefonunuza yazın) Sipariş verecekseniz acıkmadan veya bir şeyler atıştırdıktan sonra siparişinizi verin. Akşam yemeğini hazırlamak için işten gelmeyi beklemeyin, bir gün önceden hazırlayın. Haftalık hazırlayıp bir kaç öğüne bölerek dondurup saklayabilirsiniz.
  2. Gün içerisinde kan şekerinizin gereğinden fazla çıkmasına ve düşmesine izin vermeyin: Florida State Üniversitesinde yapılan araştırmada kan şekerinde ani iniş çıkışların hem beynimiz hem de verimliliğimiz için kötü olduğu ispatlanmıştır. Küçük ancak sık yemek glikoz seviyesinde bu tür ani sıçramaları önler.
  3. Sağlıklı atıştırmalıkları sağlıksız olanlara göre daha kolay ulaşılabilir hale getirin: Örneğin çekmecenizde sürekli olarak kurutulmuş meyve ve badem bulundurun, sabah evden çıkarken yanınıza bir elma alın.
  4. Rahatlamak ve daha iyi odaklanmak için yeşil çay için: Kahvenin içerdiği kafein nedeni ile uyarıcı bir etkisi olduğu ve kendimizi daha enerjik hissettirdiği, odaklanmamıza yardımcı olduğu doğrudur. Ayrıca bir fincan kahve açlık hissiniz bastırmamıza da yardımcı olur. Bununla birlikte kahvenin fazlası zararlıdır. Kahve yerine yeşil çay içebilirsiniz. İçerdiği L-theanine maddesi nedeni ile hem rahatlamamızı hem de kafeinin zararlı etkilerine çok daha az maruz kalarak konsantrasyonumuzu arttırır.

Kaynak: Harvard Business Review, What You Eat Affects Your Producitivty

About Hakan Gökbayrak

“Kişisel Verimliliğinizi Arttıracak 10 Alışkanlık” e-kitabıma ücretsiz sahip olmak için lütfen üye olun.