Kişisel Verimlilik Sanatı

Zihin, Beden, Ruh, Denge

İşine Anlam Katan Bir Kadın

Eşim ve oğlum ile birlikte, Pazar sabahı Anadolu Fenerinde bulunan Yaros Kalesi’nin kenarındaki Yaros Cafe’ye kahvaltı yapmaya gitmiştik. Tam buraya ulaştık ve arabadan inmeye hazırlanıyorduk ki, beklenmedik bir şey oldu ve oğlum Doğu kusmaya başladı. Doğu’nun midesindeki hemen her şey eşimin ve kendisinin üstüne ve de arabaya saçılmıştı. Çok kötü bir koku etrafa yayılmaya başladı, biz de eve dönelim diye düşünmeye başladık.

İşte tam bu sırada, bu kadın sahneye çıktı. Tuvaletin önünde oturuyordu ve tuvaletten sorumlu idi. Bir taraftan eşimin tuvalette üzerini temizleyebilmesi için ona peçeteler veriyor, bir taraftan da kustuğu için ağlayan oğlumu teskin etmek için komiklikler yapıyordu. O sırada ben Doğu’yu alarak bir masaya oturdum. Bu sırada hem eşime yardımcı olmaya devam etti,hem de arabanın temizlenmesine yardımcı oldu.

Aradan geçen 30 dakika içerisinde tekrar keyfimiz yerine geldi ve Yaros Kalesi’nin muhteşem manzarasında kahvaltımızı yapmaya başladık. Sonra bu kadını gözlemeye başladım. Farkettim ki, bu yardımsever, güleryüzlü tavırları sadece bize karşı değildi, herkese karşı böyle davranıyordu. Görevi olmamasına rağmen gelen müşterileri karşılıyor, onlara espriler yapıyordu. Bir ara arabadan bir şey almam gerekti, arabanın kapıları kitli idi ve otopark görevlileri de ortada yoktu. Hemen yerinden kalkıp, koştu, arabanın anahtarını buldu, “bebeğiniz var, anahtar lazım olur, sizde kalsın” dedi. Bütün bunların yanında asıl işini de çok iyi yapıyordu. Tuvaletlerinin pisliği ile nam salmış ülkemizde, onun tuvaletleri tertemizdi.

Ayrılırken kendisine bir miktar para vermek istedim. Kesinlikle kabul etmedi. “Ben sizin gibi insanlara hizmet etmekten keyif alıyorum, her zaman bekleriz” dedi. Aslında karşısındaki insanın davranışından bağımsız olarak bence kendisi olmaktan ve işini yapmaktan keyif alıyordu.

Eğitimlerimde katılımcılara hep şunu sorarım: Ne için çalışıyorsunuz? Eğer sizi işiniz ile ilgili motive eden tek şey, ödül ve para ise, eninde sonunda motivasyonunuz düşer. Motivasyonun asıl kaynağı dışsal faktörler değil, iç motivasyondur.

Bazı katılımcılar bana “benim şu anda yaptığım işe bir anlam katmam mümkün değil ki, ben sadece para için çalışıyorum” diye cevap verirler.  Her ne iş yapıyor olursanız olun, işinize bir anlam katmanız mümkündür. Bunun en güzel örneği bu yazımda bana ilham veren kadındır. Görevi tuvalet temizleyiciliği olan bu kadının ismi: Tayyibe. Gittiğinizde mutlaka tanışın, size de ilham verecektir.

About Hakan Gökbayrak

“Kişisel Verimliliğinizi Arttıracak 10 Alışkanlık” e-kitabıma ücretsiz sahip olmak için lütfen üye olun.