Kişisel Verimlilik Sanatı

Zihin, Beden, Ruh, Denge

İlişkilerimiz Herşeyimizdir

Başka türlü davranmak açıkça gerekmiyorsa herkesle dost olmaya çalış ama kimseye teslim olma. BUDA

Babamdan Öğrendiğim En Önemli Ders

Babam bütün hayatı boyunca arkadaşları ile olan ilişkilerine çok önem vermişti. İyi arkadaşları sayesinde hiç parası yokken yeni bir iş kurmuş, ve yine arkadaşlıkları sayesinde bu işi iyi bir noktaya getirmişti. Ancak onu seven ne kadar çok arkadaşı olduğunu ancak öldüğünde anladım. Hayatının önemli bir bölümü düşük gelirli bir memur olarak geçmesine rağmen arkadaşlarına karşı son derece cömertti. Bir keresinde cebindeki son parasını da iyi bir arkadaşı için harcadığını gördüğümde şaşırmıştım.

Bu konuda hiç bir zaman babam kadar iyi olamadım. Bununla birlikte ilk işim dışımdaki bütün işleri arkadaşlarım sayesinde buldum. İş hayatımdaki terfilerin arkasında hep iyi arkadaşlarım vardır. Şu anki işimi de çok seviyorum, bunun bir nedeni de çok sevdiğim insanlarla birlikte çalışıyorum.

İş hayatında hak ederek belirli bir noktaya gelmiş insanların ortak özelliğinin kurdukları ve bir oya gibi işledikleri ilişkileri olduğunu düşünüyorum. Bir çoğunun insanlarla ilişki kurarken bir gün bana bir faydası dokunur mu? diye bir kaygısı yok. O yüzden herkesle iyi ilişkileri var. Onlar böyle bir beklenti içinde olmasalar dahi bu kurdukları iyi ilişkiler onların hayatlarındaki en büyük yatırım oluyor.

Bilimsel Çalışmalar

Şimdi bu konuda yapılan bazı bilimsel araştırmalara bakalım:

Sizce,

  • Lise öğrencilerinin aynı cinsten iyi arkadaşları olması ile ileride kazandıkları para arasında bir ilişki var mıdır?
  • İş yerinde iyi arkadaşları olanlar daha verimli ve başarılı olabilirler mi?
  • Para mutluluğu satın alabilir mi?

Bu soruların üçünün de cevabı:”Evet”. Özellikle üçüncü sorunun cevabının da “evet” olması size ilginç gelmiş olabilir. Çünkü çevremizde çok zengin ve mutsuz bir sürü insan var.

Şimdi bu üç soru ile ilgili yapılan araştırmalara biraz daha yakından bakalım:

  1. Gabrialle Conti yaptığı araştırmada lisede yakın bir arkadaşın (diğer değişkenler tamamı ile sabit kaldığında) iş hayatında kazanılan ücreti %2 oranında arttırdığını tespit etmiş. Bir başka deyişle 5 yakın arkadaşı olan bir öğrenci, iş hayatına atıldığında %10 fazla kazanıyor.
  2. Gallup’un yaptığı araştırmada iş yerinde iyi bir arkadaşı olanların, çok daha başarılı, verimli ve mutlu oldukları görülmüş.
  3. Elizabeth Dunn tarafından British Columbia Üniversitesinde yapılan üç araştırmaya göre para mutluluğu satın alabilir ancak tek bir şartla paranın başkaları için veya başkaları ile birlikte harcanması durumunda. 600’den fazla insan ile yapılan ankette paranın hediye ve yardım için harcanması durumunda insanların çok daha mutlu oldukları görülmüş.
  4. Başka bir çalışmada yeni ikramiye alan işçilerin mutluluğunun paranın miktarından çok parayı nasıl harcadıkları ile ilgili olduğu tespit edilmiş. Parayı başkaları ile birlikte harcayanlar sadece kendileri için harcayanlara göre kendilerini çok daha mutlu hissediyorlar.
  5. Son çalışmada ise araştırmacılar deneklere bir miktar para vererek, bir kısmına bunu tamamen kendileri için harcamalarını, bir kısmına da başkaları için harcamalarını söylemişler. Sonuçta parayı başkaları için harcayan deneklerin daha mutlu oldukları görülmüş.

Sonuç olarak iyi arkadaşlara sahip olup onlara karşı cömert olmak hem işimizde hem de özel hayatımızda mutluluğun en önemli sırrıdır.

About Hakan Gökbayrak

“Kişisel Verimliliğinizi Arttıracak 10 Alışkanlık” e-kitabıma ücretsiz sahip olmak için lütfen üye olun.