Kişisel Verimlilik Sanatı

Zihin, Beden, Ruh, Denge

İçimizdeki Sakin Sığınak

unnamed

 

Huzura ulaşmanın yolu sadece kendi içinize dönmektir.Ralph Waldo Emerson

Ben bu sığınağı keşfettiğimde benim için bir dönüm noktası olmuştu. Her şey ne kadar kötü giderse gitsin böyle bir sığınağımın olduğunu bilmek bana güç verdi. Bir süre sonra şunu anladım:Hayatda her şey değişiyor. Çoğu zaman da çok hızlı bir şekilde… Geçmişte bana çok kötü gibi gelen bir şeye bugün iyi ki olmuş diyebiliyorum. Bazen de tam tersi oluyor. Mutluluğu sürekli değişen dış dünyada olup bitenlere bağlamak mutsuzluğun en büyük garantisidir.

Mutluluğu sahip olduğumuz veya olmak istediğimiz nesnelere bağlamak da çok anlamsız.

Nesnelerin ağır bastığı, ruh ve mana değerlerinin gölgelendiği ve yalnızca maddenin hüküm sürdüğü bir yaşama “Materyalist Yaşam” denir.Maharishi

Daha fazla şeye sahip olmak bizi asla mutlu etmez. Çünkü her zaman daha fazlası vardır ve bunun sonu yoktur. İstediğimiz herhangi bir şeye sahip olduğumuzda yaşadığımız duygu “Mutluluk İllüzyonudur”. Mutluluğun kendisi değil…Zaten çok kısa sürer.

Yazımı Rose Hoffmann’ın yazdığı, Mehmet Çatak’ın çevirdiği ve benim çok beğendiğim bir alıntı ile bitirmek istiyorum:

“Küçük bir tekneyle okyanusa açılmışsınız. Fırtına kabarıyor. Gökyüzü kararmış. Rüzgar uğulduyor. Dev dalgalarla kuşatılmışsınız. Sanki bütün okyanus kaos içinde çalkalanıyor. Minik tekneniz fırtınanın insafına kalmış. Kurtulmak çok zor.

Altınızdaki okyanusun derinliği 3 kilometreden fazla. Ama dikkatle bakarsanız fırtınanın sadece yüzeyi ve hemen altındaki sınırlı bir alanı etkilediğini göreceksiniz. Derinlere indikçe su durulup sakinleşir. Okyanusun yüzeyi kabarmışken derinlikler tamamen hareketsizdir. Yüzey dalgaları ne kadar büyük olursa olsun derindeki doğal sessizliği etkilemez.

Zihniniz bu okyanusa benzer. Zihnin yüzeyi etkindir ve düşüncelerle doludur. Bunları dalgalara benzetebiliriz. Yapılacak işler, görevler, randevular ve tarihler gibi binlerce düşünce zihninize akın eder ama bu dalgalar ne kadar yüksek olursa olsun içinizdeki derinlerde her zaman sessizlik hakimdir.

Her zaman erişime açık olan derinlerdeki sessizlik ve sakinlik alanı gerçekten de huzur, mutluluk ve ilham kaynağıdır. Tek yapmanız gereken bu alana inmek ve sonra yüzeye çıkarken bu sakinliğin bir kısmını yanınızda getirmektir. Transandantal Meditasyon Tekniği bu açıdan çok yararlıdır.

TM tekniği derinlerde her zaman için huzurlu, mutlu ve uyanık bir zihin düzeyine ulaşmanızı sağlayan bir denizaltı gibidir. Üstelik bu alanın nitelikleri sadece huzur, mutluluk ve uyanıklıkla sınırlı değildir.

Öte yandan denizaltı kullanımını öğrenmek uzun zaman alır ama bu teknikte ustalaşmak hızla gerçekleşir. Tekniği öğrendiğiniz ilk gün bile içe dalmayı başarabilirsiniz.”

Fotoğraf:Hakan Gökbayrak

Kaynak:http://www.tm.org/blog/meditation/within-you-there-is-a-stillness-and-a-sanctuary-to-which-you-can-retreat-anytime/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=within-you-there-is-a-stillness-and-a-sanctuary-to-which-you-can-retreat-anytime

About Hakan Gökbayrak

“Kişisel Verimliliğinizi Arttıracak 10 Alışkanlık” e-kitabıma ücretsiz sahip olmak için lütfen üye olun.