Kişisel Verimlilik Sanatı

Zihin, Beden, Ruh, Denge

Zor Zamanlarda Mutlu Olabilmek

2501994750_3da9723712_o

Fotoğraf:Piers Nye, https://www.flickr.com/photos/piers_nye/

Son günlerde bir çok arkadaşımdan ve eğitimlerime katılanlardan kaygılı, depresif, mutsuz ve umutsuz olduklarını duyuyorum. Geçenlerde 20 dakikalık metrobüs yolculuğumda üç taneye kavgaya şahit oldum. İnsanlar genelde gergin ve sinirli…Herhalde bunda ülkemizin içinden geçtiği sancılı sürecin de etkisi var, gencecik insanların ölümüne üzülmemek elde değil…

Bütün bu duygular insanlar için ve hepimiz hayatımızın belirli dönemlerinde bu duyguları yaşamışızdır. Ülkede yaşananlar nedeni ile üzülmekte de son derece insani bir davranıştır. Bununla birlikte insanın doğası mutluluktur. Sürekli kaygılı ve depresif olmanın ülkenin durumuna hiç bir katkı sağlamayacağı gibi her şeyi daha kötü hale getireceğine inanıyorum.

Mutluluk ve Felaketlerle İlgili İlginç Bir Gerçek

Daniel Gilbert “Stumbling on Happiness” isimli kitabında uzun zamandan beri hayalini kurduğumuz bir olayın gerçekleşmesi durumunda umduğumuz kadar mutlu olmadığımızı ve başımıza gelebilecek felaketlerin, yıkımların gerçekleşmesi durumunda da tahmin ettiğimiz kadar büyük bir travma yaşamayacağımızı anlatıyor. Çünkü insanlar yaşadıkları büyük zorluklarda “psikolojik bağışıklık sistemi” adı verilen savunma stratejilerini devreye sokuyorlar.

Örneğin milli piyangodan büyük ikramiyeyi kazandığınızda mutluluğunuzun ömür boyu süreceğini düşünürsünüz. Ancak gerçekler ve bilim tam tersini söylüyor. Aynı şekilde büyük bir travma yaşayan insanlar, örneğin depremde evini kaybetmek, trafik kazasında sakat kalmak gibi, belirli bir süre geçtikten sonra aynı mutluluk düzeyine ulaşıyorlar.

1978 yılında Nortwestern Üniversitesinde yapılan bir araştırmada felç geçiren insanlar ve büyük ikramiyeyi kazananların olay gerçekleştikten bir yıl sonra eski mutluluk düzeylerine ulaştıkları gözlenmiştir.

Kısacası insanoğlu doğası gereği büyük mutlulukları ve büyük acıları gereğinden fazla abartma eğilimindedir. Çünkü hayatımızda değişen o tek şeye odaklanıp değişmeyen bir sürü şeyi unutma eğilimindeyiz. Piyangodan büyük ikramiye çıksa da yine uyku problemi yaşayacaksınız, şişmanlıktan şikayet edeceksiniz, mutlaka bir gün İstanbul trafiğinde sıkışıp sinirleriniz bozulacaktır. Tam tersi önemli sorunlar yaşağıdığımızda da hayatta keyif aldığımız bir sürü şeyi yapmaya devam edeceksiniz. Kahve içmek, arkadaşlarınızla futbol maçı seyretmek, kitap okumak gibi…

Asıl bizi kaygılı ve depresif yapan şey yaşadığımız felaketler değil o felaketlerin yaşanma korkusudur.

Fotoğraf:Piers Nye, https://www.flickr.com/photos/piers_nye/

About Hakan Gökbayrak

“Kişisel Verimliliğinizi Arttıracak 10 Alışkanlık” e-kitabıma ücretsiz sahip olmak için lütfen üye olun.