Kişisel Verimlilik Sanatı

Zihin, Beden, Ruh, Denge

Hocam, Bu Anlattıklarınız Çok Güzel de, Nasıl Uygulayacağız ?

Herhalde uzun süre eğitmenlik yapıp da bu cümleyi duymayan çok az eğitmen vardır. Kuşkusuz bir eğitmenin en temel görevi; eğitimini verdiği konunun günlük hayatta nasıl uygulanabileceğini çok net bir şekilde anlatmaktır.

Bununla birlikte katılımcının söylemek istediği aslında şudur: Hocam, sen bize müthiş bir satışcı olmanın, süper verimli olmanın, işleri daha iyi önceliklendirmenin, daha iyi ilişkiler kurmanın (eğitimi verilen konuya göre bunları çoğaltabiliriz) kısa yolunu anlat. Yalnız biz bu konuda herhangi bir bedel ödemeye hazır değiliz, şu anda ne yapıyorsak yapmaya devam edeceğiz, yaptığımız hiç bir şeyi de bırakmak istemiyoruz.

Bu asla bir suçlama değildir. Çünkü hepimiz sabun köpüğü başarıların desteklendiği bir ortamda büyüdük. Çok kısa sürede başarılı olmak, sonuç odaklı olmak, o sonuca nasıl ulaştığının çok da önemli olmaması…

Bize “satış hedeflerini tuttur da nasıl tutturursan tuttur” dendi. Uzun vadede sürdürülebilir, güven esasına dayalı ve etik satış yapmak bir başarı olarak görülmedi.

Daha sağlıklı olmak için binlerce TL harcayıp spor salonlarına üye olduk, pahalı eşofmanlar ve spor ayakkabıları aldık. İlk hevesle her gün 1.5-2 saat spor salonuna gitmeye başladık ancak bu sürdürülebilir olmadığı için iki hafta sonra bıraktık ve bir daha egzersiz yapmadık. Günde 15-20 dakika yürümeyi ve bunu bir hayat tarzı haline getirmeyi hiç bir zaman başarı olarak görmedik.

Çocuğumuzu iyi yetiştirmek dendiğinde de sonuç odaklı idik: Sınavlardan çok yüksek notlar alabilmek adına hayatının diğer alanlarını ihmal etti, bizim harcayabileceğimiz en yüksek bedeli ödeyip onu en iyi okullara göndermeye çalıştık. İnsanlara ve çevresine saygılı, kendine güvenli, meraklı, öğrenmeyi seven bir birey yetiştirmek için önce kendimizin öyle olmamız gerektiğini unuttuk. Ona örnek olabilmek için, ne kadar yoğun olursak olalım, her gün 15-20 dakika da olsa onunla bire bir kaliteli vakit geçirmeyi bir başarı olarak görmedik.

Eğer işimizde önceliklerimizi yeterince iyi belirleyemiyorsak ve istediğimiz iş sonuçlarını üretemiyorsak en kolay yolu tercih ettik: Müdürümüzü ve diğer insanları suçlamak. Belki de o müdüre rağmen öncekliklerimizi belirleyebilmek için her gün yapmamız gereken küçük aksiyonların sorumluluğunu almayı bir başarı olarak görmedik.

Hayatta iyi performans gösteren insanların hiç biri bu başarıları bir anda yakalamadılar. Gerçek başarı bir süreç işidir. Gerçek başarı, bedeli ödenmiş, emek harcanmış, yıllarca süren küçük küçük ve tutarlı davranışların sonucudur.

Küçük Zaferler

Baştaki soruya geri dönelim. Nasıl uygulayacağız ?

 1. Hayatınızın herhangi bir alanında aksiyon almaya karar verdiğinizde bu uygulanabilir ve sürdürülebilir olsun. O yüzden en küçükten başlayıp yavaş yavaş arttırmak mantıklıdır.
 2. Gerçek başarı küçük zaferleri sürekli tekrar etmektir. Bir alışkanlığın oluşma süresi basit alışkanlıklar için 21 gün, biraz daha zor olanlar için 40 gün, bize zor gelen alışkanlıklar için de 60 gün veya biraz daha fazlasıdır.
 3. Her şeyi bir anda değiştiremezsiniz. Alışkanlık kazanma odaklanmayı gerektirir. Hayatınızın tek bir alanında tek bir şeyi değiştirmeye odaklanın. Örneğin fiziksel enerjinizi arttırmak için her gün 15 dakika erken yatmak gibi. Bu tek iyi şey hayatınızın diğer alanlarını da olumlu etkileyecektir. Bu alışkanlık oluştuktan sonra bir alışkanlığa odaklanın.
 4. Alışkanlık kazanmaya veya bir alışkanlığı bırakmaya çalışırken hesap verebilir olmak çok önemlidir. Bu nedenle bu alışkanlığı başka birileri ile yapmak veya yakın çevremizi haberdar etmek faydalı olur.

Özetle, yapabileceğiniz bir yerden başlayın ve onu tekrar tekrar yapın. Bu hem uygulanabilir bir stratejidir hem de kişisel bütünlüğünüzü arttırmaya yardımcı olur.

Küçük Zaferlere Örnekler

 • İşimizde ve özel hayatımızda yaratıcılığımızı arttırmak için her gün herhangi bir konu ile ilgili 10 yeni fikir oluşturup yazmak(bu fikirlerin uçuk olmasında bir sakınca yoktur)
 • Bize ilham veren veya motive eden bir kitap okumak
 • Egzersiz yapmak veya her gün 15 dakika yürümek
 • Başkalarını yargılamamak
 • Daha az televizyon seyretmek
 • Daha az şeker tüketmek
 • Daha az içki tüketmek
 • Facebook’a daha az zaman harcamak
 • Akşam yemeğinde sohbet etmek, negatif haberler dinlememek
 • O gün iş rutinimizde olmayan ancak yaptığımızda bir değer yaratacak bir iş yapmak
 • O günkü önceliklerimizi belirlemek
 • Birine iltifat etmek
 • Toplantı odasında bölünmeden 30 dakika önemli bir işimizi yapmak

About Hakan Gökbayrak

“Kişisel Verimliliğinizi Arttıracak 10 Alışkanlık” e-kitabıma ücretsiz sahip olmak için lütfen üye olun.