Kişisel Verimlilik Sanatı

Zihin, Beden, Ruh, Denge

Kon Mari Metodu ile Dağınıklıktan Kurtulun

Kon-Mari-Method

 

 • Ortalama bir Amerikan vatandaşı ömrünün bir yılını kaybettiği şeyleri aramakla geçiriyor. US News and Worl Report
 • Ortalama bir ofis çalışanı günde 1.5 saatini (yılda 6 hafta) bir şeyleri aramakla geçiriyor. OrganizedWorld.com
 • Sakladığımız şeylerin %80’nini hiç bir zaman kullanmıyoruz. National Association of Professional Organizers
 • Dağınıklıktan kurtulmak ev işlerini %40 oranında azaltıyor.
 • Ortalama bir yönetici yılda 6 haftasını dağınıklığın içinde kaybettiği önemli dokümanları aramakla geçiriyor. Wall Street Journal
 • Ankete katılan müşterilerin %31’i dolaplarını düzenledikten sonra aldıkları keyfin, seksten aldıkları keyiften daha fazla olduğunu söylemişlerdir. IKEA

Yıllarca dağınıklık ile mücadele ettim hala da devam ediyorum. Sonuncu istatistik hariç diğerleri de benim için geçerli aslında. Bir dönem “bu dağınıklığın içinde bir düzen var”, “aradıklarımı daha kolay buluyorum” gibi yalanlar ile kendimi kandırdım.

Aslına bakarsanız, yaptığınız iş yaratıcılık gerektiren bir iş ise sürecin başında hem zihin hem de fiziksel olarak dağınık olmanız normal bir durumdur. Albert Einstein ve Steve Jobs gibi ünlüleri buna örnek gösterebiliriz. Bununla birlikte genel olarak dağınıklığın bize çok zaman kaybettirdiğine, herhangi bir konuya odaklanmamızı önlediğine inanıyorum.

Benim gibi düzenli olmaya çalışıyor ancak bir süre sonra eski dağınıklığınıza geri dönüyorsanız, size Kon Mari Metodunu öneririm. Toplama ve düzenleme danışmanı Marie Kondo tarafından yazılan ve Türkçe’ye “Hayatı Sadeleştirmek için Derle Topla, Rahatla” diye çevrilen kitapta bu metot detayları ile anlatılıyor. Ben de aşağıda özetledim:

 1. Öncelikle işe düzenlemekle değil fazla eşyalardan kurtulmak ile başlayın.
 2. Hangi sıra ile yaptığınız çok önemlidir. İşe giyeceklerden başlayın, sonra kitaplar, kağıtlar, kırtasiye malzemeleri vs ile devam edin.
 3. Bütün eşyaları tek tek elden geçirin. Herhangi bir eşyayı tutmak ve kurtulmak konusunda tek kriteriniz şu olsun: Bu eşya bana keyif veriyor mu? Bu eşyanın pahalı olması, hediye olması o eşyayı tutmak için bir neden değildir. “Bir gün lazım olur mu?” diye soruyorsanız o bir gün muhtemelen hiç bir zaman gelmeyecektir.
 4. Genel bir verimlilik kuralı küçük küçük sürekli değişim Kon Mari Metodunda geçerli değil. Başlayıp, en kısa sürede bitirin.
 5. Dağınıklıktan kurtulma işini oda bazında veya dolap bazında yapmayın,kategori bazında yapın. Yani evin değişik yerlerindeki aynı kategori de bütün eşyaları (örneğin gömlekler) bir yerde toplayın ve tek tek elden geçirin. Her biri işin şu soruyu sorun: Bana keyif veriyor mu?
 6. Kon Mari Metodunun kendine özgü bir elbise katlama metodu vardır. Bu videodan izleyebilirsiniz. Bu katlama yöntemi sayesinde dolabı açtığınızda giysilerinizin hepsini görebilir ve kırışmalarını önleyebilirsiniz.

Ben şu ana kadar elbiselerimi düzenledim. 4 tane büyük çöp torbası giyeceği ihtiyacı onlara vermek üzere ayırdım. Eğer bildiğiniz ihtiyaç sahipleri varsa bana e-posta gönderirseniz sevinirim. Dolabım ve çekmecelerim darma dağınıktı, şu anda oldukça düzenli gözüküyor. Sıra kitaplarımı düzenlemeye geldi. Size de bu güzel kitabı okumanızı ve Kon Mari Metodu ile dağınıklıktan kurtulmanızı öneririm.

About Hakan Gökbayrak

“Kişisel Verimliliğinizi Arttıracak 10 Alışkanlık” e-kitabıma ücretsiz sahip olmak için lütfen üye olun.