Kişisel Verimlilik Sanatı

Zihin, Beden, Ruh, Denge

Plan Yapmak Niçin Önemlidir ?

mindmap 1: Biz plan

Çok fazla seçenek kafamızı karıştırır. Yapılan deneyde bir markette müşterilere 24 çeşit ve 6 çeşit reçel sunuluyor. Deneyin sonunda müşterilerin %60’ının 24 çeşit olan raflara gittiğini %40’ının da 6 çeşit reçel olan raflara gittiği görülüyor. İlginç olan ise 6 çeşit reçel olan raflara gidenler 24 çeşit olan raflara gidenlere göre 10 kat fazla satın alıyor.

Robie Williams Moscow on Hudson filmindeki sahne bu paradoksu çok güzel anlatıyor.

Eğer önceden yapılmış net bir planımız yoksa modern hayatın getirdiği onlarca seçenek arasından en kolay ancak çok da sağlıklı olmayan seçenekleri kolayca seçebiliyoruz. Örneğin Facebook’a girmek, sağlıksız yiyecekler yemek, televizyon seyretmek gibi…

Yapılan bir çalışmada bir grup kadın kendilerine meme testi yapmaları konusunda mutabık kaldılar. Öncesinde nerede ve ne zaman yapacağını söyleyen kadınların %100’ü bu testi yaparken, bunu belirtmeyen kadınların %53’ü testi yapmamıştır.

Başka bir çalışmada da tedavi aşamasında olan uyuşturucu bağımlıları ile bir kompozisyon yazmaları konusunda mutabık kalındı. Nerede ve ne zaman kompozisyonu yazacaklarını söyleyenler %80 oranında bunu gerçekleştirirken, tarih ve yer söylemeyenlerin ise hiç birisi kompozisyonu yazmadı.

Daha sağlıklı seçimler yapmak ve seçenekleri azaltmak için plan yapın. Ben, Pazar günü, 15-20 dakikamı ayırıp o haftanın hangi günü ve takriben hangi saatinde ne yapacağımı bir kağıda yazıyorum. O hafta bittiğinde neleri başarmış olmanın beni iyi hissettireceğini düşünüyor ve onları da yazıyorum. Geçen haftanın kısa bir değerlendirmesini yapıyorum. O kağıdı bütün hafta sürekli gözümün önünde tutuyorum.

Günlük olarak bir gece önceden ertesi yapacağım 3 en önemli işimi yazıyorum. Bazen tek bir tane de iş olabiliyor ancak kesinlikle üçü geçmiyor. Rutin olan ve zaten yapmak zorunda olduğum işleri yazmıyorum. Yapmak zorunda olmadığım ve yaptığımda iş ve özel hayatımda bir değer yaratacak işleri yazıyorum. Örneğin; bloğum için yazı yazmak, eğitim tasarımı yapmak, yeni bir şey öğrenmek, bisiklete binmek, oğlum ile oyun oynamak gibi…

Enerjimin en fazla olduğu sabah saatlerinde bu en önemli işlerimi yapmaya çalışıyorum. Sonrasında Macintosh işletim sisteminde kullanılabilen omnifocus uygulamasını açıp yapılacak işler listeme bakıyor ve diğer işlerimi yapıyorum.

Özetle herhangi bir işi planlamak yani ne zaman, nerede yapacağınızı önceden belirlemek o işi yapma ihtimalinizi çok büyük ölçüde arttırmaktadır.

Unutmayın başarı bir süreç işidir. Başarılı bir ressam, başarılı bir satış personeli, başarılı bir lider, başarılı iş adamı, başarılı bir yazar..Eğer bu kişiler başarılarını etik bir şekilde kazandılar ise bu yıllar süren ve çoğu zaman her gün yapılan küçük küçük bir çok işin sonucudur. Bu işler çizginin üzerinde ve çoğu zaman da bizim iş rutinimizin dışında olan faaliyetlerdir. Örneğin işimizde yeni beceriler geliştirmek gibi. Bir aciliyetleri yoktur. O yüzden de mutlaka önceden planlanması gereklidir.

Fotoğraf:marco antonio torres

About Hakan Gökbayrak

“Kişisel Verimliliğinizi Arttıracak 10 Alışkanlık” e-kitabıma ücretsiz sahip olmak için lütfen üye olun.