Kişisel Verimlilik Sanatı

Zihin, Beden, Ruh, Denge

Yeni Yılda Kişisel Verimliliğinizi Arttıracak Tek Bir Öneri

1933154_10153419183362424_7026052901028747068_o

Eğitimime katılan bir arkadaş arada gelip bana şunu sordu: “Yapmam gereken önemli işlere bir türlü zaman bulamıyorum. Çok çalışıyorum, sürekli çözmem gerekenler sorunlar ve birbirini kovalayan işler ile boğuşuyorum. Ancak gün sonunda baktığımda gerçekten katma değer yaratacak en önemli işimi halledememişim. Bana ne yapmamı önerirsiniz.”

Ona kendi hayatımda da uyguladığım tek bir öneride bulundum:

Bütün diğer işlerimin arasında bu yazıyı yazabilmeyi dün akşam yaptığım bir şeye borçluyum:

Ertesi gün okumak üzere kendime yazdığım not

Bu notta yapmak istediğim en önemli iş yani bu yazı, yazının konusu, yazının taslağı ve kaç dakika yazacağım vardı. Bunu bir kağıda yazıp klavyemin üzerine bırakmıştım. Her gün kendime verdiğim söz 30 dakika yazmak. Bazı günler daha uzun yazıyorum ancak 30 dakikanın altına düşmemeye çalışıyorum.

“Kendime not yazmak” basit ve bana en çok fayda sağlayan verimlilik alışkanlığım olduğunu söyleyebilirim.

Bunu yapmamın bir kaç faydası var:

 • Bilinçaltımız uykuda da çalışır. Bir gün önceden yapacağım işi planlayıp yattığımda uykumda bilinçaltı boşlukları doldurur. Yazacağım yazı ile ilgili yeni fikirler ve bakış açıları geliştirmeme yardımcı oluyor.
 • Tek bir şeye odaklanmamı sağlıyor.
 • Güne benim için önemli bir işle başladığımda bu pozitif bir momentum yaratıyor ve o günün daha verimli geçmesini sağlıyor. Tam aksine güne etkisi düşük önemsiz işlerle başladığımda bu da negatif bir momentum yaratıyor.
Journal - 11.7bdde549c1b741c591998cfe5eef5d2e
 • Yazıya başlamak için harcamam gereken enerjiyi (buna aktivasyon enerjisi deniyor) ne kadar azaltırsam erteleme ihtimali de o kadar azalır. Yazının ana hatları ve konusu belli olduğunda yazmaya çok daha kolay başlarım. Tek yapmam gereken oturup, bilgisayarımda programı açıp yazmaktır. Aktivasyon enerjisinin daha iyi anlaşması için bir kaç örnek vermek istiyorum:
  • Sabah kalkar kalkmaz su içmek için suyu yatağımız yanında bulundurmak
  • Sabah spor yapmak için spor giysilerimizi çok kolay ulaşabileceğimiz bir yerde bırakmak
  • Yapmamız gereken önemli bir işi masamızda veya bilgisayarımda açık bırakmak
  • Ertesi giyeceğiniz elbiseleri bir gün önceden hazırlamak
 • Yazılı plan yapmak önemli işleri ertelememenin temel yoludur. Ben de herkes gibi güne başlarken yapmam gereken zorunlu veya zorunlu olmayan bir çok iş seçeneği ile karşı karşıya kalıyorum. Bir planım olmadığı zaman genel olarak zorunlu ve acil yapmam gereken işler hep ön plana çıkıyor. Halbuki orta ve uzun vadede fark yaratacak önemli işlerin çok azı zorunlu ve acildir. Fark yaratacak işlerin sesi her zaman yüksek çıkmaz. Tam aksine katma değeri düşük işlerin sesi bazen daha yüksek çıkar.
 • Değişim bir süreç işidir. Her gün yaptığınız şeyleri değiştirmeden uzun vadeli bir değişim yaratamazsınız. Click To TweetBunun da yolu küçük adımlarla ancak sürekli olarak ilerlemektir. İşte kendime yazdığım not her gün bu küçük adımları atmamı kolaylaştırıyor.

Şimdi Sıra Sizde

Sürekli ve düzenli olarak yaptığınızda iş veya özel hayatınızda fark yaratacak tek şey nedir?

 • Bu tek şeyi yapmak için kendinize bir not yazın ve bu notu ertesi kolayca görebileceğiniz bir yere koyun. Bir kağıda ya da deftere yazabileceğiniz gibi dijital ortamda da yazabilirsiniz.
 • Bu işi daha kolay yapabilmeniz için şimdiden yapabileceğiniz küçük de olsa bir hazırlık var mı? Varsa bunu yapın.

About Hakan Gökbayrak

“Kişisel Verimliliğinizi Arttıracak 10 Alışkanlık” e-kitabıma ücretsiz sahip olmak için lütfen üye olun.