Kişisel Verimlilik Sanatı

Zihin, Beden, Ruh, Denge

İnsanların Ölürken Pişmanlık Duyduğu 5 Şey

IMG_3130

Yaşamın doğası mutluluktur. Maharishi

Bronnie Ware hayatının son günlerini yaşayan hastalara yardımcı olmak için hemşire olarak çalıştı. Bu hastalar ölmek üzere eve dönüyorlar, üç ila on iki hafta arasında yaşıyorlardı. Bayan Ware bu hastalara “keşke farklı davransaydım” dedikleri şeyler olup olmadığını soruyor ve her defasında birbirine çok benzeyen cevaplar alıyordu. En çok aldığı 5 cevap şunlardı:

  1. Keşke başkalarının benden beklediği gibi değil kendi istediğim bana anlamlı gelen hayatı yaşama cesaretim olsaydı: Modern hayat bir dişlinin çarkları gibi bizi hep belirli bir kalıba sokmaya çalışıyorlar. Hangi filmlere gideceğimizi, neleri satın alacağımızı, nasıl yaşayacağımızı bize dayatıyor. İş hayatının da geldiği nokta ise ne yazık ki çalışanlara yaratıcı ve üretken olmayı değil düşünmemeyi ve muhakeme yapmamayı teşvik ediyor. Anlamlı bir hayat insanın kendi gerçekliğini ve kendi hayallerini yaşadığı bir hayattır. Hayallerimiz ne kadar büyük olursa olsun onları gerçekleştirmenin yolu; bir adım atmaktır.
  2. Keşke bu kadar fazla çalışmasaydım:Ware “genel olarak erkek hastaların bundan pişmanlık duyduğunu” söylüyor. Çok çalışmaktan “çocukları ile yeterince vakit geçirmediklerini ve eşlerini ihmal ettiklerini” söylüyorlar. Gerçek başarı çok çalışmakla değil akıllı çalışmakla kazanılır.
  3. Keşke duygularımı daha açık ifade edebilecek cesaretim olsaydı:Duygularımızı bastırmak çoğu zaman çocukluğumuzda öğrendiğimiz bir alışkanlıktır. Bizi gerçek kimliğimizden uzaklaştırır. Bir çok hastalığın kaynağı da duyguları bastırmanın sonucunda oluşan acı ve öfke ile ilgilidir.
  4. Keşke arkadaşlarımla daha fazla görüşebilseydim:Bayan Ware “ölüm döşeğindeki hastaların önemli bir kısmının arkadaşlarına yeterince zaman ayıramadıkları için derin bir pişmanlık duyduklarını” söylüyor. Genelde yoğun bir iş hayatı ve para kazanma derdine düştüğümüzden arkadaşlarımızı ihmal ederiz. Hayatımızın sonlarına geldiğimizde bize anlam ifade eden şey kazandığımız para veya unvan değil, diğer insanlar ile kurduğumuz gerçek ilişkiler ve sevgi olacaktır.İlişkilerimiz her şeyimizdir.
  5. Keşke daha fazla mutlu olmak için kendime izin verseydim:45 yaşından sonra öğrendiğim en önemli derslerden bir tanesi mutluluğun bir seçim olduğudur. Dış şartlar ne olursa olsun yaşamayı ve mutlu olmayı da seçebiliriz, her şeyden şikayet edip mutsuz olmayı da…

About Hakan Gökbayrak

“Kişisel Verimliliğinizi Arttıracak 10 Alışkanlık” e-kitabıma ücretsiz sahip olmak için lütfen üye olun.