Kişisel Verimlilik Sanatı

Zihin, Beden, Ruh, Denge

Bir Defa Denemek Yetmez

4669377234_99546cc36d_z

Üç ay önce Kişisel Verimlilik Sanatı eğitimi verdiğim bir gruba eğitimde planladıkları alışkanlıkların nasıl gittiğini soran bir e-posta gönderdim. Bir arkadaştan şöyle bir cevap aldım:

“Spor yapmayı planlamıştım ancak bir iki kez yapıp bıraktım. İki buçuk ay sigarayı bıraktıktan sonra tekrar başladım.”

Sonra kendimin ilk seferinde deneyip yeterince iyi yapamadığım şeyleri hatırlamaya çalıştım. O kadar çok vardı ki…Ancak bunlardan bazılarında ilk başarısızlıktan sonra küsmeyip tekrar, sonra tekrar denedikten sonra istediğim sonucu elde edebilmiştim.

Kişisel Verimlilik Sanatı eğitimini ilk verdiğimde her şey istediğim gibi gitmemişti. Ancak hatalarımı o ilk eğitimi verdikten sonra görebildim. O hatalarımı yapmasaydım eğitimi bugünkü haline getirmem mümkün değildi.

Bloğumu ilk kurduğumda bir kaç ay iki,üç arkadaşım ve eşim dışında kimse okumadı. Bununla birlikte o süreç bana blog yazısı yazma konusunda çok şey öğretti.

Yürüyüş alışkanlığını kazanmam da uzun süremi aldı. Transandantal Meditasyon yapmaya başladıktan bir süre sonra işlerimin yoğunluğu nedeni ile bırakmıştım. Sonra tekrar başladım. Şu anda bu ikisi hayatıma çok katkı sağlayan severek yaptığım iki alışkanlığım.

Fotoğraf çekmeye başladığımda ilk on bin fotoğrafım birbirinden kötü idi. Bu kötü fotoğrafları hala saklıyorum. Anı olsun diye değil. Şunu hatırlamak için;

Yeni bir şey denediğimde işlerin istediğim gibi gitmemesi ve hata yapmak sürecinin bir parçasıdır. Buna başarısızlık değil öğrenme denir.

Bir şeyi ilk defa denediğimizde çoğu zaman şunu fark ederiz: İdeal ile gerçeğin birbirinden farklı olduğunu…Bu bizde bir hayal kırıklığı yaratır ve denemeyi bırakırız.

Bu hayal kırıklığı ile baş edebilmek için şunları deneyebilirsiniz:

  1. Beklentileriniz gerçekçi olsun. Özellikle de daha önce tecrübeniz olmayan bir konuda çalışıyorsanız ya da yapmaktan çok hoşlandığınız bir şey değilse ilk başlarda aksilikler çıkacağını, her şeyin mükemmel gitmeyeceğini mutlaka göz önünde bulundurun. Bu yaşayacağımız hayal kırıklığını azaltır.
  2. Küçük başlayın. Yürüyüş ve yazma gibi alışkanlıklarımı hep 5 dakika ile başlamaya borçluyum. Başlangıçtaki amacınız sizi zorlamayacak şekilde sık tekrar yapmak olsun. Her hafta harcadığınız süreyi küçük de olsa arttırın.
  3. Hata yapmaya olan bakış açınızı değiştirin. Hata yapmaktan korkmayın. Tek korkmamız gereken şey aynı hatayı bir çok kez yapmaktır. Herhangi bir şeyin öğrenme sürecinde hata yapmak doğaldır. Bu başarısızlık değil öğrenmedir.
  4. Mükemmelliyecilikten kurtulun. Her şeyi en mükemmel şekilde yapmak zorunda değilsiniz. Spor yapabilmek için en iyi spor salonuna üye olup, en güzel spor giysilerini almanıza da gerek yok. Bir spor ayakkabısı giyip yürüyüşü çıkmak da spordur.
  5. Yöntemi değiştirin. Bana e-posta gönderen arkadaş sigara bırakma konusunda başka bir yöntem deneyeceğini söyledi: Sigarayı bırakmak isteyenlerin kurduğu bir güne dahil olmuş. Sigaraya yatırdığı parayı buraya veriyormuş. Sigarayı bırakamazsa da bir çok cezai yaptırımları varmış. Ben de sonuçları merakla bekliyorum.
  6. Kendinizi suçlamayı bırakın. Belki de en kritik olan budur. Özeleştiri yapabiliriz ancak sürekli kendimizi suçladığımızda aslında yaptığımız özgüvenimizi yok etmektir. Bu da gelecekteki başarılarımıza ipotek koymak demektir.

About Hakan Gökbayrak

“Kişisel Verimliliğinizi Arttıracak 10 Alışkanlık” e-kitabıma ücretsiz sahip olmak için lütfen üye olun.