Kişisel Verimlilik Sanatı

Zihin, Beden, Ruh, Denge

3 Kelime

 59231687_02af312b3a_b

Eğer yıllık hedeflerinizi henüz belirlemedi iseniz benim hazırladığım 5 Adımda Hedef Belirleme Kılavuzunu bu linkten indirerek, neler yapmak istediğinizi planalayabilirsiniz.

Bu süreç size zor geliyorsa, onun kadar efektif bir önerim daha var. Tabi ki iki sistemi birlikte de kullanabilirsiniz.

Bu sistemi pazarlama uzmanı Chris Brogan hayata geçirmiş.

Sizin için bu yılın 3 kelimesi nedir? Bu üç kelime vereceğiniz kararlarda ve planlama sürecinde size yol gösterecek ve ilham verecek. Hatırlanması kolay olduğundan gereksiz ayrıntılarla dolu modern hayatın bize dayattığı işler arasında bir referans noktası olacak.

Benim için 2016 yılının 3 kelimesi, Sağlık, Yaratıcılık ve Ruhsallık. Plan yaparken, karar verirken bu üç faktörü göz önünde bulundurmaya çalışıyorum. Bana bir talep geldiğinde bu üç kelime ile çelişiyorsa onu kabul etmemeye çalışıyorum.

Bu üç kelime küçük detaylar, işler ve projelerden daha çok büyük resim ile ilgilidir. Örneğin “Sağlık” dediğimizde bunun için her gün düzenli yürüyüş yapmak da girer, genel bir sağlık kontrolünden geçmek de, ailemizle geçireceğimiz kaliteli zaman da veya iyi bir arkadaşımızla buluşup sohbet etmekte. Çünkü sorunlarını konuşmak, iyi ve eğlenceli vakit geçirmek de sağlığın bir parçasıdır.

Bu üç kelimeyi belirledikten sonra yapmanız gereken bunları sürekli gözünüzün önünde bulundurmaktır. Ajandanıza yazabilir, bilgisayarınızda masa üstü resmi olarak kullanabilirsiniz.

Aylık, haftalık ve günlük planlar yaparken hep aklınızda bu üç kelime olsun. Bu üç kelime bizim kendi hikayemizi yazmamızı sağlayan, bu yıl için gitmek istediğimiz yönü gösteren bir pusuladır.

Sizin üç kelimeniz nedir?

About Hakan Gökbayrak

“Kişisel Verimliliğinizi Arttıracak 10 Alışkanlık” e-kitabıma ücretsiz sahip olmak için lütfen üye olun.