Kişisel Verimlilik Sanatı

Zihin, Beden, Ruh, Denge

Çoklu İş Yapmanın Ölümcül Sonuçları

3426999367_4da899ae73_z

Çoklu iş yapmanın iş verimliliğimize olumsuz bir etkisi olduğunu daha önce yazmıştım. Beynimizde her bir işten sorumlu bölgeler var. Aslında çoklu iş yaptığımızı zannettiğimizde yaptığımız şey, işler arasında hızlı geçiş yapmaktır. Bu geçiş aynen bilgisayarda olduğu gibi o kadar hızlı olur ki biz çoklu iş yaptığımızı zannederiz. Peki bunun ne sakıncası vardır.

  • Çoklu iş yapmak, işleri tek tek yapmaya göre %40 daha uzun sürer. Bu bilimin ispatladığı bir gerçektir
  • Beynimiz aynı anda iki işe odaklanamadığı için hata oranı çok yükselir, işin kalitesi düşer ve sonuçta bize daha çok vakit kaybettirir.
  • Bu şekilde çalışmak beynimizi çok yorar.

Ancak bu sakıncalar çoklu iş yapmanın işle ilgili sakıncalarıdır. Bir de ölümcül sonuçları olan çoklu işler var. Geçen hafta verdiğim bir eğitimde, bir katılımcı arkadaş, araba kullanırken cep telefonu ile konuşmak zorunda olduğunu, bunun yaptığı işin bir gerçeği olduğunu, başka bir alternatifi de olmadığını söyledi. Ben burada özellikle yöneticilere seslenmek istiyorum:

Hiç bir iş insan canından daha değerli değildir. Araba kullanırken cep telefonu ile konuşmanın çalışanın verimliliğine bir katkı sağlayacağına inanmıyorum. Lütfen buna engel olun

Avrupa’da yapılan bir araştırmada ölümcül trafik kazalarının %20’sinin araba kullanırken başka bir iş ile ilgilenmekten kaynaklandığını gösteriyor. Bu oranın Türkiye’de daha yüksek olduğunu düşünüyorum.

Eğer yapılan konuşma zihni çok meşgul ediyorsa kaza ihtimali dramatik bir ölçüde artıyor. Yani araç kitinden konuşmakta bir çözüm olmuyor. Araç kitini kullanarak basit, kısa ve düşünme gerektirmeyen konuşmalar yapılabilir ancak odaklanma gerektiren bir konuşma ise mutlaka arabayı durdurup konuşmak gerekir.

Gelelim Türkiye gerçeklerine…Malum bu aralar kentsel dönüşüm çok revaçta. O yüzden yollarda iş kamyonları dolu. Kamyon şoförleri sürüş esnasında cep telefonu ile çok fazla konuşuyorlar. Geçen gün bulunduğum semtte bir kamyon karşıdan karşıya geçen bir yayaya çarptı ve yaya, maalesef öldü.

Metrobüsü çok kullanıyorum bu nedenle arabalardaki sürücüleri gözlemleme şansım oluyor. Araba sürürken cep telefonu ile konuşanlar, mesaj yazanlar, tabletlerinde bir şeyler okuyanlar, makyaj yapanlar o kadar çok ki….

Yapılan araştırmalar kazaları daha çok deneyimli sürücülerin yaptığını gösteriyor. Lütfen araç kullanırken sadece araç kullanmaya odaklanın başka bir iş ile uğraşmayın.

About Hakan Gökbayrak

“Kişisel Verimliliğinizi Arttıracak 10 Alışkanlık” e-kitabıma ücretsiz sahip olmak için lütfen üye olun.