Kişisel Verimlilik Sanatı

Zihin, Beden, Ruh, Denge

Bakış Açımızı Genişletmek için Bir Egzersiz

Adsız.001 Adsız.002

Dünyadaki insanların %60-70’i dünyaya sadece ait olduğu grubun bakış açısından bakabilme yetenğine sahiptir. Yani sadece mensubu olduğu dinin hatta mezhebin, partinin, futbol takımının veya vatandaşı olduğu ülkenin perspektifinden olaylara yaklaşabiliyor. Bir sorunla karşılaştığında sadece erkek veya sadece kadın olarak bu sorunu algılayabiliyor.

Bir insanın dindar olmasında veya bir mezhebin ibadet anlayışını benimsemesinde hiç bir problem yoktur. bir partinin destekçisi olabilir, bir futbol takımının taraftarı da olabilir. Burada sorun dünyaya sadece bu ait olduğu grubun bakış açısından bakmaktır.

Dünyada yaşanan gerginliklerin de, insanlar arasında yaşanan çatışmaların da en büyük nedenlerinden bir tanesi bu sınırlı bakış açısıdır.

Dünyaya değişik perspektiflerden bakabilme bir insanın en önemli zeka göstergelerinden bir tanesidir. Ancak bu sadece entellektüel düzeyde bunun önemini anlamakla başarılabilecek bir şey değildir. Bir kısa yolu yoktur ancak aynen bir kasımızı çalıştırmak gibi zekamızın bu bölümünü de geliştirebiliriz.

Yaşayan en büyük filozoflardan bir tanesi olduğuna inandığım Ken Wilber’dan öğrendiğim bir tekniği paylaşmak istiyorum.

  Diğerinin Rolüne Girme

  • Bir kişi seçin ve onun gözünden onun dünyasını görmeye çalışın. Neler hissediyor, neler yaşıyor, neler düşünüyor? Sevinçleri, üzüntüleri, kaygıları, pişmanlıkları neler. Hangi duyguları yaşıyor. 2-3 dakika boyunca düşünün.
  • Burada kesinlikle doğru ya da yanlış diye bir şey yoktur. Bu egzersizin amacı o kişiyle empati yapmak, o kişiye şefkatle yaklaşmak, ona sempati duymak değildir.(Böyle bir sonuç olursa da bir mahsuru yok tabi ki) Sadece ve sadece onun rolüne giriyoruz.
  • Bu kişi çok iyi tanıdığınız birisi olabileceği gibi iyi tanımadığınız bir insan da olabilir. Örneğin sık gittiğiniz bir kahvecideki garson olabilir… Eğer iyi tanımadığımız birisi ise biraz gözlem yapmak, onun hareketlerini zihnimizde canlandırmak, giyinişinden, yaşadığı yerden bazı ipuçları yakalamak faydalı olacaktır. Tanımadığınız bir insan için bu egzersizi yapmak zor ancak bir o kadar da geliştiricidir.
  • Bu egzersizi unutmamak için sabah kimlerle iletişim halinde olacağınızı düşünün ve bu kişilerden en fazla üç tanesini seçin. Unutmamak için cep telefonunuza hatırlatıcı koyabilirsiniz.
  • Akşam bu role girdiğinizde o kişi ile ilgili neler gördüğünüzü, duygularını, hissettiklerini, dünyaya nasıl baktığını, kaygılarını ve aslında o rolde gördüğünüz her şeyi yazın. Bu arada kendiniz ile ilgili bir farkındalık oluştu ise onları da yazın.

Son yıllarda yapılan araştırmalar zekanın her yönüyle geliştirilebilir olduğunu gösteriyor. Bu basit egzersiz düzenli ve sürekli yaptığınızda zekanızı geliştirecektir. Dünyaya değişik bir perspektiften ve biraz daha yüksekten bakmanızı sağlayacaktır.

Genelde insanlar “ben neden hep onu anlamaya çalışıyorum biraz da o beni anlasın” derler. Unutmayın bu çalışmayı hiç kimse için değil sadece kendimiz için yapıyoruz.

About Hakan Gökbayrak

“Kişisel Verimliliğinizi Arttıracak 10 Alışkanlık” e-kitabıma ücretsiz sahip olmak için lütfen üye olun.