Kişisel Verimlilik Sanatı

Zihin, Beden, Ruh, Denge

Gelecekteki “Ben” Bir Yabancı mı ?

Untitled - 7

FMRI (Functional Magnetic Resonance Imaging) bir beyin görüntüleme cihazıdır. Bir şey düşündüğümüzde, bir resme baktığımızda, sevindiğimizde, üzüldüğümüzde, korktuğumuzda beynimiz bir faaliyet içindedir. İşte FRMI cihazı bu faaliyetlerin beynimizin neresinde olduğu, ne kadar sürdüğü gibi bilgileri göstermeye yarar.

Bu cihaz kullanılarak yapılan bazı deneyler bize ertelemenin nedenleri ile ilgili önemli bilgiler veriyor. Deneklere gelecekteki kendilerini düşünmeleri istenmiş bir sonraki aşamada da tamamıyla yabancı birini düşünmeleri istenmiştir. Her iki durumda çıkan görüntü birbirinin aynısıdır. Yani biz gelecekteki kendimizi düşündüğümüzde tamamıyla yabancı ve kendi dışımızda birini düşünüyor gibiyiz.

Ben bu deneyi okuduğumda ileriye dönük birisi benden bir şey istediğinde neden kolaylıkla kabul edebildiğimi çok daha iyi anladım. (Yarın için istese asla evet demeyeceğim) O yüzden hiç okumayacağımız kitapları, hiç izlemeyeceğimiz filmleri bir gün belki okuruz veya izleriz diye satın alıyoruz.

Ertelemenin temel nedenlerinden birisi kısa vadeli ve hemen haz veren bir dürtü adına uzun vadeli faydayı yok saymak olduğunu daha önce yazmıştım. Bir önemli neden de, yukarıda bahsettiğim deneylerle ortaya konan beynin “gelecekteki ben” ile ilgili algısıdır. Örneğin gelecek için para biriktirmeyi ertelemeyi ele alalım. Beynin bu işleyişi nedeni ile gelecekteki bir yabancı için para biriktirmek yerine şu anda hemen harcamak daha rasyonel gibi gelmektedir. İyi ve sağlıklı beslenmeyi sürekli ertelememizin de bir nedeni bu olabilir:

Gelecekteki kendimizi tamamıyla yabancı biri olarak algıladığımız için o gelecekteki şey bizim için ne kadar cezbedici olursa olsun ertelemeye eğilimli oluyoruz.

Yapılan deneyler şunu da gösterdi ki deneklerden gelecekteki kendilerini düşünmeleri istendiğinde, bu bağlantıyı kurmalarına yardımcı olacak bir şey gösterildiğinde bu yabancılaşma ortadan kalkabiliyor.

Küçük bir cep telefonu uygulaması olan Oldify 2 bu konuda bize yardımcı olabilir. Bu uygulama ile kendi fotoğrafınızı çekip, yaşlandığınızda nasıl birisine benzeyeceğinizi görebiliyorsunuz. Tabiki yüzde yüz gerçek değil ancak gelecekteki kendimizi düşünmemize yardımcı oluyor. Belki çok aptalca gelebilir ama işe yarıyor. Geleceğe dönük ertelediğiniz bir şey olduğunda bu resme bakmak size yardımcı olacaktır.

About Hakan Gökbayrak

“Kişisel Verimliliğinizi Arttıracak 10 Alışkanlık” e-kitabıma ücretsiz sahip olmak için lütfen üye olun.