Kişisel Verimlilik Sanatı

Zihin, Beden, Ruh, Denge

Geçen Hafta Niçin Kendimi Kötü Hissettim?

3 aylık bir egzersiz programı uyguluyorum. 11 günlük hazırlık dönemini bitirip programı uygulamaya başladım. Hazırlık dönemi şınav, mekik gibi evde herkesin yapabileceği egzersizlerle birlikte bir beslenme programı da içeriyordu. Benim için en zor kısmı 11 gün boyunca ekmek yememek oldu. İlk günler çok zorlandım. Ancak şu anda 11 gün bitmiş olmasına rağmen halen ekmek yemiyorum ve hiç de aramıyorum.

3 aylık programın temel amacı vücut direncini arttırmaya yönelik ağırlık kaldırma ve kardiyo egzersizlerinden oluşuyor. Aynı zamanda şekerden ve zararlı karbonhidratlardan uzak, protein, yağ ve karbonhidrat dengesine önem veren bir beslenme programım var. Yıllarca ağırlık kaldırma egzersizlerine önyargı ile yaklaştım. Çünkü vücut geliştirme bana itici bir spor olarak gelmişdi. Ancak son zamanlarda yaptığım bütün araştırmalar gösterdi ki ağırlık egzersizleri fiziksel sağlığımızın ve duygusal olarak kendimizi iyi hissetmemizin en temel yollarından bir tanesi. Bu durum sadece erkekler için değil kadınlar için de geçerli. Benim zannettiğim gibi plajlarda hava atmak için yapılan bir egzersiz türü değilmiş.

untitled-14-kopyaAğırlık egzersizlerine bir hazırlık döneminden sonra başlamış olmama rağmen çok zorlandım. Bir hafta boyunca her yerim ağrıyor ve kendimi kötü hissediyordum. “Bana göre değil” deyip bırakmayı da düşündüm. Ancak bir alışkanlık kazanma sürecinin başlangıcında neler yaşandığını bilmek bana devam etmem için güç verdi. Bu süreç aynen bir uzay aracının havalanmasına benzer. Başlangıçta çok fazla enerji harcanır. Ancak uzay aracı atmosferi geçip uzayın derinliklerine doğru ilerlediğinde artık eskisi gibi enerji harcamaz, bir anlamda boşlukta süzülür. Bu nedenle bir alışkanlığı kazanmak başlangıçta bizi çok zorlar. Bu herkes için geçerlidir ve normaldir. Bir süre sonra da herhangi bir çaba ve irade harcamadan yapmaya başlarsınız.untitled-16-kopya

Eğitimlerimde katılımcıların hayatlarında bir değişiklik yapmaya çalışırken hep dile getirdikleri bir konudur bu: “Çok zorlandım, bana göre olmadığını düşündüm ve bıraktım.” Halbuki çok zorlanmak doğru yolda olduğumuz ve devam etmemiz gerektiğinin bir işaretidir. Bir insanın gelişimi 13 yaşından sonra önemli ölçüde yavaşlıyor. Ne yazık ki insanların önemli bir kısmı 13 yaşındaki geldikleri gelişim düzeyleri ile ölüyorlar. Dopamin hormonunun da etkisi ile sadece anlık keyifler üzerine kurulu orta ve uzun vadeli faydayı önemsemeyen bir hayatın kaçınılmaz sonudur bu…e Bu kısır döngüden çıkmanın yolu da konfor alanımızın dışına çıkmaktır. Çünkü kendimizi ancak böyle geliştirebiliyoruz.

untitled-18Ayrıca yapılan araştırmalar gösteriyor ki konfor alanın dışında çıkmak insanı mutlu da eden (anlık keyiften bahsetmiyorum) bir stratejidir. Çünkü konfor alanının dışına çıkmak insanı biraz strese sokabilir ama aynı zamanda insanın doğasında olan merak ve yeni şeyler deneme duygusunu da harekete geçirir.untitled-19

About Hakan Gökbayrak

“Kişisel Verimliliğinizi Arttıracak 10 Alışkanlık” e-kitabıma ücretsiz sahip olmak için lütfen üye olun.