Kişisel Verimlilik Sanatı

Zihin, Beden, Ruh, Denge

ELİMİNASYON

Eliminasyon, fiziksel, zihinsel ve ruhsal toksinlerden arınmak için bütünsel beslenme prensiplerini kullanan bir detoks programıdır.

  • 4 hazırlık günü
  • 21 eliminasyon günü
  • 7 program sürdürme günü

olmak üzere toplam 32 günden oluşuyor. Vücudu yoran veya doğal olmayan bazı gıdaları bir süreliğine hayatımızdan çıkararak daha sağlıklı besinlere yer açmak şeklinde özetleyebiliriz. Beslenme programımızdan 21 günlüğüne çıkardığımız bazı besinleri aslında sağlıksız olduğu için değil vücudumuzu dinlendirmek için elimine diyoruz.

Uykusuzluk, enerji düşüklüğü, sindirim problemleri ve motivasyonsuzluk gibi sorunlar yaşıyorsanız böyle bir programa katılmanızı öneririm. Şu anda 3. ve son haftam, ben uykularımın kalitesinin arttığını net olarak gözlemleyebiliyorum. Program arkadaşım Ebru Ersezen Kuşcu ve Özlem Saraç tarafından online olarakyürütülüyor. Daha detaylı bilgiyi bu linkten alabilir veya 21gun@entegreyasam.com adresine e-posta gönderebilirsiniz.

DİJİTAL ELİMİNASYON

Dijital eliminasyon ise benim şubat ayında kendim için uygulayacağım bir program. arzu ederseniz siz de katılabilirsiniz. Temel mantığı, son yirmi yılda kullanmaya başladığımız bazı teknolojileri hayatımızdan bir süreliğine çıkarmaya dayanıyor. Eliminasyon’un sonunda amacımız bu teknolojileri hiç kullanmamak değil, bilinçli kullanmak olacak.

Dijital teknolojiler hayatımıza yoğun olarak girmeye başladığından beri insanlar arasındaki gerçek ve yüz yüze iletişimin azaldığını düşünüyorum. Dünyanın bir ucundaki, yüzünü hiç görmediğimiz bir insanın paylaşımı anlık olarak görebilir hale geldik ama karşımızdaki komşumuzu tanımıyoruz.

Bilgi ekonomisi çağında verimli olabilmenin yolu fark yaratan işler yapmaktır. Bunun için de berrak bir zihne ve yaratıcılığa ihtiyaç var. Yaratıcı bir zihnin ise boşluğa gereksinimi vardır. Her boş kaldığımızda artık çok kolay ulaşabildiğimiz dijital cihazlarımızda bir şey kontrol etmek, beynimize çok ihtiyacı olan o boşluğu yaratmak için izin vermiyor.

Çocukluğumdan çok hatırladığım bir duygu var: Can sıkıntısı. Artık çocukların da, büyüklerin da canı sıkılmıyor çünkü sürekli bir uyaran var ve buna bağımlı hale geldik. Bazen canımızın sıkılması ve beynimizin boş kalması yaratıcılığı ve derin düşünmeyi tetikleyen bir şeydir.

Aşırı sosyal medya kullanımının insanların duygularını körelttiği ile ilgili bir araştırma okumuştum. Bir insanın yaşadığı bir acıyı, bir sevinci veya bir trajediyi okuyup, ifade bırakmak veya yorum yazmak…Sonra işaret parmağımızla ittirip diğer gönderiye geçmek…ve bunu sürekli yapmak…Bir süre sonra insanların bunu hiç bir şey hissetmeden yaptıkları ortaya çıkmış. Bunun sonucunda yaşanan her şeye karşı duyarsızlaşan ve oraya yazdığı bir yorumla bütün sorumluluklarını yerine getirdiğini düşünen insanlar olmaya başladık.

Dijital eliminasyon sürecinde boş vakitlerimizi bir sanat dalı ile uğraşarak, spor yaparak, doğada yürüyüş yaparak, insanlarla daha fazla yüz yüze iletişim kurarak, yeni bir şey öğrenerek (yabancı dil, kodlama vs.)değerlendirebiliriz.

Dijital eliminasyonun ne olduğuna geçmeden önce netleştirmek istediğim bir iki konu var:

Bu teknolojilere karşı değilim. Ben de çok sık olmasa da sosyal medyayı kullanıyorum. WhatsApp’da çok beslendiğim ve sevdiğim gruplarım var. Amacımız bu teknolojiler olmadan yaşadığımız hayatı ve konfor alanımızdan çıkmayı deneyimlemek, belki bizi daha mutlu edebilecek şeylere alan açmak.

Bu süreçte işimizi yapmamıza engel olacak hiç bir teknolojiyi bırakmak zorunda değiliz.

Şubat ayı boyunca;

  • Mümkünse sosyal medyayı kullanmayın(“bir  şey kaçırıyorum mu acaba” hissini bir aylığına durdurmaya çalışın, merak etmeyin bir şey kaçırmazsınız);
  • Mümkünse WhatsApp gibi dijital haberleşme araçlarını kullanmayın (arkadaşlarınıza söylerseniz belki bir aylığına sizi mazur görebilirler, önemli bir şey olduğunda size telefon ile ulaşmalarını rica edebilirsiniz);
  • Mümkünse internet’te iş dışında zaman geçirmeyin, sadece keyif için sörf yapmayın (haber için belki bir aylığına gazete okuyabilirsiniz.)

Bu konuda sormak istediğiniz bir şey olursa gokbayrak.hakan@gmail adresime e-posta gönderebilirsiniz.

 

About Hakan Gökbayrak

“Kişisel Verimliliğinizi Arttıracak 10 Alışkanlık” e-kitabıma ücretsiz sahip olmak için lütfen üye olun.